wybielanie

Tak określam spóźnioną decyzję Prezydenta Olsztyna – decyzję o odwołaniu Prezesa ZGOK. Dziś sytuacja w gospodarce odpadami komunalnymi powoduje szereg lawinowych i nieprzemyślanych działań. Jako pierwsze takie działanie wymienię zmianę jednostki miary – miary za którą będą rozliczani mieszkańcy miasta. Ciekawośc budzi czy to będzie m3 tylko w stosunku do mieszkańców, czy m3 zostaną objęci również wszyscy „zamieszani” w transport, odbiór i składowanie odpadów komunalnych. Pytanie jest też otwarte, czy opłatą marszałkowska będzie przeliczana na m3 (w to szczerze wątpię) a przelicznik miar z m3 na Mg będzie umożliwiał szereg nadużyc. Jedno w powstałej uchwale jest miłe, traktowanie, że 66% mieszkańców naszego miasta segreguje odpady 🙂 dzięki takiemu założeniu jesteśmy w czołówce światowej ;-). Ciekawe światło na projekt spalarni w Olsztynie rzuca informacja opublikowana na Ekoportalu – po lekturze twierdzę, że budowa spalarni jest mało realna – a termin za bardzo odległy. Olsztyn dziś już potrzebuje wydolnej gospodarki odpadami. Zamiana prezesa spółki przy jednoczesnym utrzymaniu monopolu nie wróży nic dobrego. Choc współpracę z nowym Prezesem ZGOK przez pewien czas miałem pracując w Zarządzie FPS ŻAK, i szanuję jego zaangażowanie – na teraz oceniam tą kosmetykę jako próbę ratowania dobrego imienia władzy w mieście a nie realną próbę skutecznego zmierzenia się z problemem.

Już w kampanii wyborczej toczyła się na ten temat dyskusja – przy najbardziej sprzyjających warunkach system  utylizacji odpadów poprzez spalanie może zafunkcjonowac najszybciej za 5 lat !! – nikt nie potrafi przewidziec ile w tym oczekiwaniu na jak już wspomniałem utopijny pomysł czeka nas po drodze podwyżek i „modyfikacji” gospodarowania odpadami. I pytanie zasadnicze ile to będzie kosztowało teraz, za rok, za pięc i 15 lat??

Brniemy w ślepy zaułek i obawiam się, że przez mrzonki możemy poważnie dostac po kieszeni!!

By krytyka była konstruktywna, kilka podpowiedzi

1. Natychmiast przystąpic do opracowania planu gospodarki odpadami komunalnymi

2. Poprawic sprawozdanie z gospodarki odpadami – to co w uzasadnieniu podaje Prezydent zupełnie mija się z tym co zawarte w tym dokumencie – z niego powinno wynikac – co rzeczywiście w śmieciach piszczy.

3. Przystąpic do zmiany systemu gospodarowania odpadami – wprowadzic mechanizmy przewidziane w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami

4. „Klepnąc w potylicę” pomysłodawcę spalarni odpadów medycznych – albo zacząc na tym zarabiac, albo zamknąc nierentowny przynoszący straty dział funkcjonowania spółki.

5. Usiąśc do stołu z organizacjami ekologicznymi – zaprosic je do wspólnego stołu rozmów, zaprosic do rozmów podmioty gospodarujące odpadami na terenie miasta. Co dwie głowy to nie jedna!

6. Zakończyc monopol w olsztyńskich śmieciach.

7. Rzeczywiście obliczyc i zdiagnozowac sytuacje z uwzględnieniem wielowariantowości, spalarnia to nie jedyne rozwiązanie, zgodnie z tym co podają wytyczne OBOWIĄZKOWA jest wielowariantowośc !! to w wyniku eliminacji gorszych wybiera się najlepsze rozwiązanie – a tu WYJĘTO Z KAPELUSZA spalarnię i o niczym innym się nie myśli.

8. Wprowadzic pilotaże bardziej wydajnej selektywnej zbiórki odpadów (tu napiszę prosto z mostu paliw i surowców wtórnych)

Na koniec mam nadzieję, że odpowiedzialni za to ludzie schowają swoją ślepą dumę w kieszeń i potrafią przyznac się do błędów. Nie zabrneliśmy jeszcze za daleko, jeszcze można ten bałagan uprzątnąc!! Prawdą też jest, że to ostatnia chwila ku temu.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.