Komisja – pisemnie o Parku Kulturowym

Zdanie odrębnę w sprawie utworzenia Parku Kulturowego w Olsztynie!

Szanowny Panie Przewodniczący!

Ten wniosek to kolejna próba uporządkowania przestrzeni publicznej w Olsztynie. Nie tak dawno dyskutowaliśmy i wsparliśmy ideę wprowadzenia w Olsztynie SIM – projektu jaki jednomyślnie wsparliśmy na Komisji Kultury – z wielkim trudem jest on wdrażany. Dziś rozpoczynamy oficjalną dyskusję nad kolejnym etapem nie tylko uporządkowania przestrzeni publicznej ale również, a może o przede wszystkim etapem edukacji mieszkańców miasta, etapem poszukiwania tożsamości miejsca w którym przyszło nam funkcjonować!

Jesteśmy już po procesie konsultacji społecznych dla terenu Śródmieścia, spotkania konsultacyjny unaoczniły jeden niepodważalne fakt, brak jest szerokiego zrozumienia dla nowoczesnych czasem może kontrowersyjnyclh metod ratowania centrum miast przed wyludnieniem. W Olsztynie błędy przeszłości – dziś przynoszą wręcz katastrofalne skutki. Wybudowanie w centrum miasta „zabija” naszą starówkę, zabija życie kulturalne w Olsztynie – wszak „kultura galerianek” to nie jest to, to o co nam chodzi w mieście.

Jestem za wszczęciem dyskusji, dyskusji i procesu edukacyjnego nie tylko skierowanego do mieszkańców – procesu pokazującego historię miasta, mieszkańcow – ale głównie procesu edukacyjnego skierwanego do podmiotów, właścicieli obiektów na terenie Olsztyńskigo Centrum! Na każdym kroku ujawnia się sprzeczność interesów pomiędzy tymi, którzy chcą wypoczywać zdala od zgiełku i „zapachu” samochodów, zjeść, wypić kawę w spokoju – a tymi, którzy chcą to robić w kłębach spalin i na masce samochodu.

Momentami zadziwia mnie głos przedsiębiorców – obawy przed zamknięciem starówki dla samochodów. A może bezpłatny parking przy starówce i strefa płatnego parkowania na starym mieście (strefa płatna extra) pozwoli na zaspokojenie oczekiwań zarówno przedsiębiorców jak i miłośników wypoczynku.

Uporządkowanie choćby samych reklam w poprzedniej próbie się niepowiodło, zatem niech – zmierzenie się z Parkiem Kulturowym w Olsztynie odpowie – czy kolejna próba będzie tą udaną?

Zakres przestrzenny parku i jego główne założenia powstaną w procesie uzgodnień i konsultacji – co wręcz idealnie zgrywa się w czasie w niwelizacją strategii miasta! Jestem za wnioskiem o wszczęcie konsultacji społecznych równoległych do zmiany strategii rozwoju miasta – konsultacji w przedmiocie Utworzenie Parku Kulturowego w Olsztynie!

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.