asystent parkowania w centrum Olsztyna

Sesja budżetowa 15-12-2011Składam na Pana Ręce interpelację w sprawie oznakowania miejsc, opomiarowania i udostępnienia informacji na temat miejsc do parkowania w okolicy olsztyńskiej starówki.

185/SLD/2014

Sprawa: Informacja na temat dostępnych miejsc do parkowania na starówce.

Panie Prezydencie! Przetoczyła się przez Komisję Gospodarki dyskusja w sprawie miejsc parkingowych w okolicach olsztyńskiej starówki. Niestety mimo mojego wniosku formalnego w sprawie skierowania stanowiska Komisji w tej sprawie pod głosowanie – nie stało się to faktem na Komisji. Zwracam się zatem do Pana w formie interpelacji, celem uruchomienia procedury ułatwiającej znalezienie miejsca do parkowania przy starówce.

Dziś obserwujemy poszukiwanie miejsc na parkingach, przez kierowców – którzy chcą zaparkować. Przemieszczanie się z parkingu na parking, podejmowanie próby parkowania na częściowo dostępnym miejscu (bo kierowcy obok kołami najechali na linie wyznaczające miejsce parkingowe itp.)

Wydźwiękiem takiej dyskusji i dziś także interpelacji jest poszukiwanie najlepszego rozwiązania. Jak najmniej kłopotliwie i uciążliwie dla innych znaleźć miejsce przy starówce by nie uprzykrzać życia pieszym, rowerzystom i innym kierowcom. Jak najszybciej dotrzeć do obiektów gastronomicznych, kulturalnych i miejsc rozrywki.

Przedsiębiorcy na działający w centrum przedstawili na Sesji i na Komisji swoje oczekiwania. Prośbę o ułatwienie dostępu komunikacyjnego do obiektów w których prowadzą działalność gospodarczą. Inwestowanie dziesiątek milionów złotych w kolejne miejsca parkingowe nie dość, że nie rozwiąże problemu to jeszcze zmusi miasto do cięcia innych ważniejszych z punktu widzenia mieszkańców inwestycji!

Wspieram całym sercem pomysł Dyrektora ZDZiT – stworzenie przestrzeni, otwartej przestrzeni publicznej w okolicach Wysokiej Bramy!

Zwracam się zatem do Pana Prezydenta o uruchomienie procedury sukcesywnego wprowadzania „asystenta parkowania” w centrum miasta! Może to być np. moduł w aplikacji Bezpieczny Olsztyn.

Co proponuję – opomiarować wszystkie parkingi w centrum i okolicach (czas dojścia pieszo na starówkę ok 5-10minut). Ustawić liczniki i tablice informacyjne – ile miejsc jest dostępnych. Wyznaczyć tak miejsca parkingowe by stawanie na 1,5 miejsca samochodem było niemożliwe, bądź drogie! Podjąć dialog i poszukać płaszczyzny współpracy z OWSIiZ, Meblostacją, McDonalds itp., itd. by parkingi mogły być wpięte również do tego systemu.

Odbyłem w tej sprawie konsultacje ze specjalistami – jest to technicznie możliwe. Ograniczy to też „krążące” po starówce za miejscem samochody. Będzie wiadomo, że miejsca tam nie ma!

Licząc na szybkie wdrożenie pomysłu do realizacji, pozostaję do dyspozycji

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.