tramwajowa matematyka

tramwaj-2014-11-02

 

Po chwili oddechu, nadchodzi czas na ustosunkowanie się do tego co napisałem i powiedziałem zarówno na sesji Rady Miasta, konferencji prasowej jak i w Opiniach na antenie TVP!

Udało się (z trudem z gardła) wyciągnąć informację o kosztach jakie do wyliczeń zostały wpisane. Publikuję uaktualnioną wersję pliku (wersja ods: tramwaje-koszty i pdf:  tramwaje-koszty-2014-11-02) Co ciekawe nikt się nie odnosił do szczegółów tylko ogólnie, podejmowano próbę dyskredytacji!

Wyliczenia od samego początku na brak pełnych informacji obarczyłem błędem 10%, dziś wpisałem też „koncert życzeń” co do rozliczenia VAT jak i szansy na dalsze współfinansowanie.

Co jednak najważniejszego padło w tej dyskusji, to to, że roboty będą rozliczane powykonawczo – czyli kwota WZROŚNIE! Trzeba doliczyć rozwiązania przy Milfor, trzeba doliczyć przełożenie niezinwentaryzowanych sieci, zmianę wynikającą z zmiany projektu tymczasowej zajezdni (zmniejszony został obszar), przebudowa rozwiązań komunikacyjnych pod potrzeby przedsiębiorców przy Sikorskiego itd!

To o matematyce, zarzucano mi że ekonomicznie powinno się podejść do projektu – to się pytam z czego pokryjemy deficyt?, z ile będzie kosztował transport szynowy (bo że trzeba będzie dopłacić to chyba nikt nie ma złudzeń!) Ile podrożyliśmy koszty funkcjonowania MPK w związku z zamieszaniem z przenosinami zajezdni itd?!

Ja nie kryję się za zmianą wizerunku, podałem te wyliczenia które były dostępne a prezydentowi, który mówi że wszystko jest widoczne i opublikowane polecam odszukanie samej umowy i aneksu na dostawę taboru, umów i rozliczeń z FCC!

Materiał Ekspresu Reporterów rzuca odpowiednie światło na działania w magistracie kierowanym przez Piotra G.! Tym gorsze światło rzuca na inwestycje fakt, że ten sam inżynier kontraktu zajmuje się tramwajami co i opisanym w materiale lipnym kolektorem!

Warto odnieść się też do słów Radnego Gornowicza, i odniosę się jego słowani, tymi, które wygłosił podczas jednego z wykładów do studentów – najbardziej radykalne poglądy wygłaszają Ci, którzy nie mają wiedzy! Od przewodniczącego komisji budżetu oczekiwałem merytorycznego wstukania liczb w kalkulator i wskazania ewentualnych błędów. Jako szef komisji budżetu powinien wiedzieć ile już wpakował w projekt modernizacji transportu zbiorowego w Olsztynie!? I ile jeszcze będzie to koszowało! A może ja zbyt wiele wymagam?!

 

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.