List Otwarty

Zwracam się do Państwa z apelem w formie listu otwartego by skutecznie zmierzyć się z problemem jaki nasze miasto od kilku już lat trapi. Gospodarka odpadami komunalnymi to bolączka z którą już kolejna ekipa samorządowców nie jest w stanie się uporać – miasto tkwi w zaklętym kręgu niemożności, odpowiedzialności która rozmywa się wraz z pieniędzmi które jako mieszkańcy niepotrzebnie uiszczamy za nieefektywną i wręcz patologiczną gospodarkę odpadami komunalnymi. Chcę państwu zadać kilka pytań, pozostających bez odpowiedzi, licząc, że wreszcie tak ważne pytania uzyskają odpowiedź!:

  • dlaczego mimo wielokrotnej i wieloletniej dyskusji Olsztyn posługuje się do dziś sprzeczną z prawem uchwałą dotyczącą gospodarowania odpadami na terenie Olsztyna?

  • Dlaczego dopiero w tym roku Rada Miasta przyjęła sprawozdanie z gospodarki odpadami i dlaczego to sprawozdanie nie zostało sporządzone zgodnie z wytycznymi zawartymi w scenariuszami przygotowanymi przez ministerialnych ekspertów

  • dlaczego Olsztyn nie ma aktualnego planu gospodarki odpadami komunalnymi, planu, który byłby zgodny z krajowym planem gospodarki odpadami.

  • Dlaczego chce się płacić opłatę marszałkowską za składowanie na wysypisku surowców wtórnych, odpadów energetycznych – jak można np. z frakcji organicznej uzyskać gaz, kompost itp.?

  • Dlaczego mydli się oczy mieszkańcom socjotechnicznymi zabiegami – zmiana Mg na m3 – czy dzięki temu problem gospodarki odpadami zniknie, czy dzięki temu nasze miasto będzie czystsze a mieszkańcy będą bardziej dbać o estetykę miasta, o ochronę środowiska i przy okazji wypełniania wyższych celów nie nadwyrężą rodzinnych budżetów?

  • Dlaczego mimo wieloletniego doświadczenia gospodarująca w imieniu miasta spółka nie potrafiła przeprowadzić postępowania w zgodzie z ustawą o zamówieniach publicznych?

  • Dlaczego za zaniedbania a może wręcz celowe działanie powołanych do tego celu podmiotów gospodarczych i jednostek ratusza mają płacić wszyscy mieszkańcy?

  • Dlaczego wszyscy dają się ogłupić hasłu „ spalarnia odpadów” i nie myślą o innych rozwiązaniach – nawet jak się uda dotrzeć do mety to czy z wyniku będziemy zadowoleni?

  • Czy (tu specjalny apel do Radnych) jesteśmy w stanie wybrać mniejsze zło, zreformować szybko ZGOK by wypełniał oczekiwania, może warto poświęcić jeszcze kilkaset tysięcy by ocalić dziesiątki milionów w portfelach mieszkańców Olsztyna?

  • Jakie scenariusze są rozpatrywane, czy podejmuje się inne działania niż tylko drenaż już i tak dotkniętych kryzysem mieszkańców.

Pytań jest wiele więcej, jednakże w związku dzisiejszym posiedzeniem Rady i niemożnością zabrania głosu na sesji mimo pisemnej prośby apeluję do Radnych, Szanowni Państwo proszę uchronić mieszkańców od konsekwencji błędnych decyzji, decyzji która przez lata będzie nękać nas mieszkańców konsekwencjami finansowymi i wpłynie negatywnie na jakość życia w mieście i ochronę środowiska, proponowane rozwiązanie może zniweczyć trud jaki został włożony w zaczątki selektywnej zbiórki odpadów.

Na koniec bezpośredni apel do Pana Prezydenta Miast: Szanowny Panie Prezydencie w trakcie zmagań wyborczych niejednokrotnie pojawiał się problem gospodarki odpadami Proszę Pana by Pan starł się z problemem i zwycięsko wyprowadził miasto i mieszkańców z opresji. Proponowane na wczorajszej Pana konferencji prasowej rozwiązanie to zabieg socjotechniczny a nie rzeczywiste rozwiązanie problemu. W związku z ogromem problemów trapiących miasto deklaruję dalsze wspieranie Pana działań, jednakże zgodny na „drogę na skróty” z mojej strony nie można liczyć!.

Liczę na Pana rozsadek nie tylko ja ale i 180 tys mieszkańców Olsztyna! – to zobowiązuje do skutecznego i w interesie mieszkańców działania, czasem reformy wymagają poświęceń i liczę na to, że nie poświęci Pan kieszeni wszystkich mieszkańców naszego trapionego problemami miasta, ze swojej strony sugeruję najpierw poświęcenie kilku „stołków” osób, które do tego stanu nasze miasto doprowadziły.

Licząc na cud i to że w gospodarce odpadami komunalnymi w Olsztynie jest możliwe salomonowe rozwiązanie.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.