śmieci – przepisy się zmieniają od stycznia i ….

 Od stycznia wchodzi w życie zmiana zasad dotyczących gospodarki odpadami – zostało niewiele ponad 2 miesiące a o propozycjach w Olsztynie nie rozmawiamy. Mam nadzieję, że dzisiejsza interpelacja uruchomi lawinę procesów konsultacyjnych, legislacyjnych. Trzeba się tej sprawie dokładnie przyjrzeć. Oto treść interpelacji:

Zgodnie z przyjętą ustawą przez Parlament RP od stycznia 2012 zacznie obowiązywać władztwo gminy nad odpadami komunalnymi. Znane jest Panu, Panie Prezydencie moje zaangażowanie w cały proces normowania sytuacji w olsztyńskiej gospodarce odpadami. Czasem decyzje są trudne, ale jak pokazuje doświadczenie były wręcz niezbędne. Mam tu na myśli chociażby zgłoszenie praktyk monopolistycznych do UOKiK, a później pilnowanie by sprawa została doprowadzona do końca. Dzięki temu ominął nas wzrost cen, a wręcz odnotowano spadki, sytuacja się unormowała. Podobnie było z forsowaniem pomysłu budowy spalarni odpadów, jawna i merytoryczna krytyka doprowadziły do tego, że nie poszliśmy w ślepy zaułek chęci wydania około 500mln złotych – mamy natomiast dobre, choć nie najlepsze rozwiązanie, za mniej niż połowa tej kwoty.

Proszę zatem o ujawnienie pomysłów, systemu naliczania i wysokości planowanych opłat do publicznej dyskusji z udziałem radnych i ekspertów. Konieczne jest zaangażowanie również społeczników, zarządców nieruchomości, spółdzielni mieszkaniowych – by zmiany były wprowadzone świadomie i z pełną odpowiedzialnością.

Proszę o udostępnienie projektu rozwiązań dla Olsztyna – celem przestudiowania i rozpoznania przez Radnych Miasta. Nadmieniam, że większość wspólnot mieszkaniowych odbywa zebrania na początku roku, a zmiana wysokości opłat będzie wymagała korekty planów finansowych.

Dziś na niewiele ponad dwa miesiące przed wprowadzeniem tak daleko idących zmian nawet Radni z Komisji Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rozwoju Miasta nie znają założeń do dyskusji.

Licząc na szybką odpowiedź

Krzysztof Kacprzycki
Radny Olsztyna
Sojusz Lewicy Demokratycznej

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.