wybielanie
Tak określam spóźnioną decyzję Prezydenta Olsztyna – decyzję o odwołaniu Prezesa ZGOK. Dziś sytuacja w gospodarce odpadami komunalnymi powoduje szereg lawinowych i nieprzemyślanych działań. Jako pierwsze takie działanie wymienię zmianę jednostki miary – miary za którą będą rozliczani mieszkańcy miasta. Ciekawośc budzi czy to będzie m3 tylko w stosunku do mieszkańców, czy m3 zostaną objęci również wszyscy „zamieszani” w transport, odbiór i składowanie odpadów komunalnych. Pytanie jest też otwarte, czy opłatą marszałkowska będzie przeliczana na m3 (w to szczerze wątpię) a przelicznik miar z m3 na Mg będzie umożliwiał szereg nadużyc. Jedno w powstałej uchwale jest miłe, traktowanie, że 66% mieszkańców naszego miasta segreguje odpady 🙂 dzięki takiemu założeniu jesteśmy w czołówce światowej ;-). Ciekawe światło na projekt spalarni w Olsztynie rzuca informacja opublikowana na Ekoportalu – po lekturze twierdzę, że budowa spalarni jest mało realna – a termin za bardzo odległy. Olsztyn dziś już potrzebuje wydolnej gospodarki odpadami. Zamiana prezesa spółki przy jednoczesnym utrzymaniu monopolu nie wróży nic dobrego. Choc współpracę z nowym Prezesem ZGOK przez pewien czas miałem pracując w Zarządzie FPS ŻAK, i szanuję jego zaangażowanie – na teraz oceniam tą kosmetykę jako próbę ratowania dobrego imienia władzy w mieście a nie realną próbę skutecznego zmierzenia się z problemem.
Już w kampanii wyborczej toczyła się na ten temat dyskusja – przy najbardziej sprzyjających warunkach system utylizacji odpadów poprzez spalanie może zafunkcjonowac najszybciej za 5 lat !! – nikt nie potrafi przewidziec ile w tym oczekiwaniu na jak już wspomniałem utopijny pomysł czeka nas po drodze podwyżek i „modyfikacji” gospodarowania odpadami. I pytanie zasadnicze ile to będzie kosztowało teraz, za rok, za pięc i 15 lat??
Brniemy w ślepy zaułek i obawiam się, że przez mrzonki możemy poważnie dostac po kieszeni!!
By krytyka była konstruktywna, kilka podpowiedzi
1. Natychmiast przystąpic do opracowania planu gospodarki odpadami komunalnymi
2. Poprawic sprawozdanie z gospodarki odpadami – to co w uzasadnieniu podaje Prezydent zupełnie mija się z tym co zawarte w tym dokumencie – z niego powinno wynikac – co rzeczywiście w śmieciach piszczy.
3. Przystąpic do zmiany systemu gospodarowania odpadami – wprowadzic mechanizmy przewidziane w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami
4. „Klepnąc w potylicę” pomysłodawcę spalarni odpadów medycznych – albo zacząc na tym zarabiac, albo zamknąc nierentowny przynoszący straty dział funkcjonowania spółki.
5. Usiąśc do stołu z organizacjami ekologicznymi – zaprosic je do wspólnego stołu rozmów, zaprosic do rozmów podmioty gospodarujące odpadami na terenie miasta. Co dwie głowy to nie jedna!
6. Zakończyc monopol w olsztyńskich śmieciach.
7. Rzeczywiście obliczyc i zdiagnozowac sytuacje z uwzględnieniem wielowariantowości, spalarnia to nie jedyne rozwiązanie, zgodnie z tym co podają wytyczne OBOWIĄZKOWA jest wielowariantowośc !! to w wyniku eliminacji gorszych wybiera się najlepsze rozwiązanie – a tu WYJĘTO Z KAPELUSZA spalarnię i o niczym innym się nie myśli.
8. Wprowadzic pilotaże bardziej wydajnej selektywnej zbiórki odpadów (tu napiszę prosto z mostu paliw i surowców wtórnych)
Na koniec mam nadzieję, że odpowiedzialni za to ludzie schowają swoją ślepą dumę w kieszeń i potrafią przyznac się do błędów. Nie zabrneliśmy jeszcze za daleko, jeszcze można ten bałagan uprzątnąc!! Prawdą też jest, że to ostatnia chwila ku temu.
byby