zmiana scenariusza

Na dzisiejszej Komisji Gospodarki miała odbyć się debata nad sposobem rozwiązania problemu gospodarki odpadami. Z zakulisowych przecieków poznałem kilka założeń – o podziale Olsztyna na obszary gospodarowania odpadami, o kwotach „podatku śmieciowego”.

Jak czytelnikom mojego bloga wiadomo – już od 2007 roku zajmuję się gospodarką odpadami, a starając się sumiennie wypełniać obowiązki radnego – interpelowałem do Prezydenta wielokrotnie by zająć się tym problemem. Chciałem zachęcić również Radnych Koalicji – do udziału w dyskusji, do wspólnego poszukiwania rozwiązania.

Ostro skrytykowałem to co się dzieje w tej dziedzinie zarówno na Prezydium Rady, na wielu posiedzeniach komisji. Rozmawiałem nawet przy okazji Konferencji w Łęguckim Młynie z Prezydentem – bardzo dobitnie podpierając argumentami stanowisko nie tylko moje, ale również stanowisko osób z którymi przez wiele lat w tej dziedzinie współpracowałem.

Propozycja 14 zł i 1,5zł (obniżki za segregowanie) to kpina z tego wszystkiego, do czego przez te lata w Olsztynie dojrzewaliśmy. Szczęśliwie moje apele i uwagi znalazły wreszcie podatny grunt – Prezydent wycofał projekty uchwał, niestety nie umożliwił dyskusji nad założeniami.

Liczę, że wreszcie otrzymam materiały i będę mógł się z nimi zapoznać – trafiły do poprawy, tylko znów tracimy czas, bo dzisiejsza dyskusja mogła „opracowania” wzbogacić o nasze uwagi i stworzyć coś szytego na miarę naszych możliwości.

Koalicja oszczędziła sobie trudnych do przełknięcia merytorycznych uwag, jednak nie udźwignęła wyzwania jakim było przyjęcie i wdrożenie krytycznych uwag. W tym starciu remis, choć osobiście wolałbym zetrzeć się na argumenty, oprzeć się na danych, które do dziś są przed nami skrzętnie ukrywane. Pozostaje pytanie – dlaczego? Dlaczego rządzący nie dają się mi przygotować do merytorycznej dyskusji?

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.