Wizyta Premiera w Olsztynie

W sobotę gościliśmy byłego Premiera RP Leszka Millera plan dnia był napięty do granic wytrzymałości. Wizytę w Olsztynie rozpoczęliśmy od wizytowania placu budowy przedszkola na Osiedlu Generałów. Wraz z mieszkańcami walczę o budowę przedszkola już od 2006 roku. Ta budowa idzie jak po grudzie, dane demograficzne są bezlitosne na osiedlu. Każdego roku na osiedlu przybywa ponad 200 potencjalnych przedszkolaków. Już na placu budowy dowiedzieliśmy się, że przez brak właściwego planowania – oddziaływanie robót budowlanych na inne prace spowodowało minimum 15 dniowe opóźnienie w związku z budową ronda na osiedlu. Opóźnienie od pierwotnego terminu jest już ponda 24 miesięczne. Jako formacja polityczna jesteśmy stanowczo przeciwni blokowaniu tego typu inwestycji. Tylko w tym roku nie dostało się do przedszkoli ponad 600 dzieci, a publiczną opieką przedszkolną jest objęte tylko 46,85% dzieci w wieku przedszkolnym. To jest niedopuszczalne.

Po wizycie w przedszkolu udaliśmy się do OSW na wykład, Premier dla obecnych na sali studentów wykładał możliwe scenariusze przyszłości Polski w UE i strategii rozwoju integracji Europy w oparciu o Unię Europejską.

Po wykładzie odbyła się konferencja prasowa, w której Leszek Miller poparł koncepcję Olsztyna jako stolicy, centrum turystycznego Warmii i Mazur. W trakcie wizyty zapoznaliśmy się z historią uczelni i jej dorobkiem.

Z uczelni przemieściliśmy się do Książnicy Polskiej, gdzie odbyła się dyskusja z kandydatami SLD do samorządu. Premier poparł kandydatów z list SLD. Niestety na dalsze obowiązki i lot do USA musieliśmy odwołać wizytę na meczu AZS – SKRA.

Wraz z Marcinem Kulaskiem udałem się na mecz, mimo naszego gorącego dopingu AZS przegrał 0:3. Chcieliśmy poprzez wizytę Premiera zwrócić uwagę opinii społecznej na następujące dziedziny życia, na sprawy, które są w gestii samorządów.

Opieka Przedszkolna – niewydolna w Olsztynie

Edukacja – mamy więcej uczelni niż tylko UWM i czas najwyższy, by rozpoczęła się realna współpraca samorządu z środowiskiem naukowym. Nie może to być tylko martwy zapis na papierze, czas by to przekuć w realne działania.

Pomysł na Olsztyn, Olsztyn centrum turystycznym, centrum aktywnego wypoczynku i sportu. W Olsztynie musi być centrum oferty turystycznej całego regionu i to właśnie z Olsztyna powinno się robić wypady na teren województwa. W chwilach kapryśniej pogody wypełniaczem czasu powinna być bogata oferta rozrywki, kultury i sportu.

Wizyta Premiera pozwoliła uwypuklić problemy i zaproponować rozwiązania.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.