uff… co za dzień

Dzisiejszy dzień ma się już ku końcowi, się z tego bardzo cieszę bo był ogromnie pracowity i ciężki. Ogromne dwie komisje w Radzie Miasta – Gospodarki Komunalnej i Budżetu. Pracy ogrom nie będę wszystkiego przytaczał, będą protokoły to się będzie można zapoznać. Zaczynając od dobrej wiadomości – przedszkole na Osiedlu Generałów będzie miejską placówką publiczną zarządzaną przez miasto. Przedszkole NR 5.

Dziś też trafiła interpelacja na ręce Prezydenta w sprawie bezpośredniego połączenia kolejowego z Kaliningradem i utworzenie konsulatu w Olsztynie. Treść podaję poniżej – to już 62 interpelacja.

 

62/2011/SLD
Sprawa: Olsztyn liderem ruchu bezwizowego z Obwodem Kaliningradzkim

 

Pan
Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna

 

Utworzenie stref małego ruchu bezwizowego pomiędzy częścią naszego województwa, województwa pomorskiego i Obwodem Kaliningradzkim już niebawem stanie się faktem. Dziś jest kluczowy moment, by stać się liderem tego procesu wykorzystując naszą współpracę z miastem partnerskim przedstawicielem Federacji Rosyjskiej. To już dziś może zapaść decyzja, czy turyści rozpierzchną się po terenie objętym umową międzynarodową czy największy strumień turystów będzie docierał do Naszego Miasta. By urzeczywistnić, zmaterializować współpracę partnerską zwracam się do Pana z prośbą o podjecie działań w następujących kwestiach:

ustanowienia bezpośredniego połączenia kolejowego z odprawą paszportową w trakcie jazdy pomiędzy Olsztynem a Kaliningradem (czas podróży może trwać tylko 2,5 godziny, a już dziś tylko na przekroczenie granicy w ruchu kołowym czeka się ponad 5 godzin) uzgodnienie z władzami odpowiedniego szczebla utworzenia placówki konsularnej w Olsztynie

Te działania spowodują, że Olsztyn stanie się ważnym ośrodkiem współpracy gospodarczej i międzynarodowej – może być miejscem spotkań biznesu z terenu całej Polski i Federacji Rosyjskiej, nie możemy „przespać” historycznej szansy jaką daje wprowadzenie lokalnego ruchu bezwizowego i bardzo dobra, nowoczesna komunikacja kolejowa. Wiem, że nie będzie to łatwe zadanie, ale wyjazd na biznesowy obiad do Olsztyna, lub Kaliningradu może stać się dla nas faktem. Przy obecnej sytuacji budżetowej nie możemy się zamykać na żadne środki z poza UE. Konieczne jest nie tylko budowanie dobrego klimatu wokół współpracy, ale równie ważne jest likwidowanie barier, a za jedną z nich należy obecnie uważać złe skomunikowanie naszych miast.

 

Krzysztof Kacprzycki

Dzisiejszy dzień kończę na antybiotyku. Chyba muszę trochę odpocząć. Wiele spraw jeszcze czeka a czas, nie jest z gumy.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.