splot niekorzystnych wydarzeń, albo celowe działanie?

Od pewnego już czasu tropię wiedzę na temat elektrociepłowni w Olsztynie. Tu w 100% ma zastosowanie przysłowie im głębiej w las tym więcej drzew. Staram się w tym procesie w trybie ciągłym korzystać z wiedzy i porad ekspertów zarówno teoretyków jak i praktyków w energetyce i ciepłownictwie. To co dziś mamy w Olsztynie to albo cały ciąg niekorzystnych wydarzeń albo misternie zaplanowane celowe działanie. Pisałem o Misiu II ale jak się okazuje to pikuś!

Potrzebna diagnoza stanu obecnego, który jest wręcz obrazem czekającej nas katastrofy. Wszystko wymaga czasu a tu najzwyczajniej w świecie go nie ma! Wręcz karygodne zaniedbanie czy celowe działanie? Ten post na blogu jest serią pytań na które trzeba znaleźć odpowiedzi. Fachowcy podzielają obawy, ale jeśli chodzi o sumę miliarda – to każdy jest ostrożny bo nie chce się odstrzelić – a może się uda coś uszczknąć z tego tortu – jest ogromny więc może każdemu coś skapnie?

Wszyscy wiedzieli z chwilą podpisania umowy z Michelin na sprzedaż zakładu, że do 2016 roku oponiarski potentat będzie prowadził ciepłownię – dostarczał do SM Pojezierze ciepło a później zajmuje się tylko produkcją opon. Ile czasu na koncepcję minęło nie muszę cytować – był czas na dyskusję teraz go nie ma. Jakie jeszcze dziwne zdarzenia miały miejsce:

  • uchwalono Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Olszyna – w którym jest miejsce na źródło oparte na gazie ale „zapomniano” o innych możliwościach
  • wspominano o konieczności zmian na komisji w zeszłym roku, ale postawiono Radnych przed faktem, mówiąc, że nie ma innego rozwiązania, nie ma innej możliwości na rozwiązanie problemu.
  • jedyny wybór dostępny dziś – gaz ciągnie za sobą szereg następstw, następstw największego kalibru – tu mówimy o strategicznych działaniach, a dziś mając deklaracje Michelin – nie mamy na nic innego czasu – nie zmienimy przecież studium w 3 miesiące, potrzeba na to rok, a go dziś nie mamy.
  • gaz to brak dotacji z UE, to inwestycja podstawowa,  zastąpienie źródła Michelin około 100mln – nie mamy szansy tyle wygenerować,
  • gaz to konieczność poszukania inwestora strategicznego, ale MPEC też potrzebuje kasę na zmianę, – tej kasy nie ma, nie ma też woli chce się oprzeć na dystrybucji i rezerwie – więc potrzeba inwestora z grubą kasą, z wyłącznością, który przez presję czasową na Nas zarobi krocie
  • jeszcze sprawa wagi państwowej – mamy za dużo zakontraktowanego gazu jako Polska, za który czy spalimy, czy nie trzeba zapłacić. Kto mi powie ile będzie kosztował m3 gazu w 2016r?
Takie tkwienie w matni to jest wręcz katastrofa, czy to jedyne rozwiązanie – jeśli nie zbierze się „koalicji” nie będzie wszystkich rąk na pokład – to, to niestety nas czeka – płacz i płać!
Dziś już będzie kilkadziesiąt godzin rozmów za mną, wstępne wyliczenia – a to czego nam potrzeba – to czasu, czy uda się go mimo tych przeciwności zdobyć, nie wiem, ale wiem jedno że będę się starał, choć ta sprawa dziś mnie przerasta – to nie znaczy, że nie lubię wyzwań i nie wezmę się z nią za łeb! Moja wiedza się powiększa z każdą wypitą kawą podczas rozmów, z każdą minutą rozmowy w ramach i poza abonamentem.
Zegar niemiłosiernie tyka, a czy Władze miasta będą chciały się wykazać?, czy pójdą prostą, najłatwiejszą, dla ludzi wygodnych żółtą ścieżką gazu? czy zmierzą się ambitnie z tematem i wygenerują ponad 1000 miejsc pracy w regionie? Tego nie wiem, wiem że stawka jest wysoka, temat rozległy i niezmiernie trudny, ale wiem też, że niewielu sprzymierzeńców w Olsztynie znajdę, czas poszukać ponadregionalnie i międzynarodowo. Każde wsparcie jest ważne.
Pytań z każdą chwilą narasta a odpowiedzi nie ma, pojawiają się inne wątki, nowe kuluary – co gorsze nie ma dziennikarstwa śledczego w Olsztynie, nie ma kogoś kto by prześledził i sprawdził – czy już karty rozdane, co się dzieje w temacie, kto został dopuszczony do stołu rokowań, kogo powiadomiono?a kogo nie?
Kto rozwikła zagadkę ekonomiczną? ZGOK w opracowaniach twierdził że zarobi na stabilacie ok 50zł/tonie, a „eksperci” MPEC twierdzą, że ZGOK za utylizację im zapłaci – zagadka dla ekonomistów ?

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.