przedszkole ciąg dalszy – komentarz do art GW

Ciszę się, że tą sprawą zajęła się GW, sprawę budowy przedszkola pilotuję już od 2006 kiedy to pierwsze wspominki były o budowie przedszkola na Zaciszu – obietnica złożona przez wówczas rządzącego Prezydenta Małkowskiego. Na obietnicach się skoczyło. W 2008 roku udało się trafić na podatny grunt i wprosiłem się na komisję Oświaty Rady Miasta nie mogę w BIP dogrzebać się protokołu ze spotkania. To było 20/05/2008r.

 

Później sprawa utknęła, był problem z wyegzekwowaniem zapisów umowy dotyczącej projektu budowy przedszkola. Po spotkaniu zorganizowanym przez Radę Osiedla 3/04/2009r dowiedzieliśmy się, że nikt nad sprawą nie panuje. Tą sprawą wielokrotnie zajmowała się GW, tu szacunek, dziennikarze nie ustępują mi w pilnowaniu tematu :]. Po spotkaniu okazało się, że budowane jest działanie mające na celu, „uwalenie sprawy”, by przedszkole nie powstało. „Zorganizowała się” grupa przeciwników i to pasowało władzy – pisałem o tym 15/05/2009r ja nazwałem to manipulacją, co co widziałem opisałem. Władzy to pasowało i tak się stało.
To odrobina historii – dziejów przedszkola. Okazało się że przez dziwne zabiegi mamy jedno z najdroższych przedszkoli w europie. Pierwotna kwota 2,5 miliona urosła do niebotycznej kwoty. Czy 10 to już koniec – ja tego nie gwarantuję.
O sprawie przedszkola pisałem, pytałem się na komisji, sesji – pytałem się nawet kto jest ojcem kurhanu, który powstał na osiedlu. Pierwotnie myślałem, że to faraon przybył do Olsztyna, jednak patrząc na naszą dawną historię kurhan jest określeniem właściwszym.
Teraz kilka uwag do artykułu – pismo nie jest wewnętrznym dokumentem ratusza tylko, dokumentem, który w demokracji pozwala kontrolować radnym władzę wykonawczą, narzędzie istotne zwłaszcza dla Radnych Opozycji.  Staram się nie czekając na działania BIP – publikować odpowiedzi z Ratusza – nie wszystkie wyczerpują temat, ale dają materiał do dalszego działania.
Poszukując prawnych rozwiązań – przewidzianych lokalnym prawem na spotkaniu Rady Osiedla ustaliliśmy konieczność dalszego działania. Skierowałem oficjalny wniosek na ręce Prezydenta z prośbą o przeprowadzenie konsultacji społecznych informowałem o tym na FB i Blipie 15/06/2011r. Z treścią wniosku można się zapoznać pod tym linkiem. Wniosek sporządzony na podstawie uchwały Rady Miasta z 26/01/2011 w sprawie Konsultacji Społecznych w Olsztynie.
Teraz co do słów Radnych przytaczanych w artykule, cieszę się, że sprawa budzi zainteresowanie Radnego z Klubu PiS Grzegorza Smolińskiego i zmiana stanowiska, jakie pierwotnie forsował jeszcze jako wiceprezydent Szmit – likwidacja placówek edukacyjnych w Olsztynie. Liczę na wsparcie w dążeniu do ujawnienia całej prawdy w tej sprawie. Zbyt wiele powyżej pojawiających się niewiadomych.
Co do słów Radnego PO – nie zgadzam się z nimi, moje wątpliwości co do właściwego wskazania kosztów i zysków wskazałem już na ostatniej komisji budżetu doszukując się planowanych wpływów do kasy miejskiej w związku z przekazaniem obiektu w prywatne ręce. Wieloletnie prognoza finansowa takich nie przewiduje.
Warto tu rozważyć interesariuszy takiego rozwiązania – przedstawiam wyliczankę – Jeśli nowe przedszkole obniży średni koszt utrzymania dziecka w publicznym przedszkolu. To spadną wpływy, wpłaty jakie będą otrzymywać prywatne przedszkola. Bo przecież nie kto inny jak miasto w budżecie rocznie do prywatnych dopłaca ponad 10 milionów złotych. Jeśli obniżymy koszt publicznych przedszkoli – to nie będziemy dopłacać im 10 a może tylko 9 milionów?? I tak na mój nos o to jest walka – czy się mylę – może w wyniku konsultacji uda się dowieść, że wreszcie się mylę – chciałbym bardzo.

 

Nie pomyliłem się co do obwodnicy, odpadów komunalnych/spalarni, tymczasowego przejazdu przez tory – i jeszcze kilku drobiazgów. Może wreszcie się pomylę.
Trochę długie – jeśli będą wymagane dalsze wyjaśnienia – zapraszam czy to na Facebook czy bezpośrednio na mój Blog.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.