polityczna odpowiedzialność

Pismo w związku z łamaniem prawa w olsztyńskiej Radzie Miasta zostało skierowane na ręce winowajcy. Społeczne monity nie przynosiły efektów zatem sprawa trafiła na wyższy pułap – stała się sprawą polityczną. Przewodniczący Rady Miasta ma w kieszeni legitymację partyjną Platformy Obywatelskiej – ugrupowania, które szczyci się promowaniem postaw obywatelskich. Niestety w Olsztynie jest to tylko z nazwy.

Pomimo wielu monitów społecznych członek PO w mieście nie tylko cenzoruje prawa obywatelskie do swobody wypowiedzi, ale robi to z pogwałceniem Statutu Miasta i z cichym przyzwoleniem sił politycznych w obecnej Radzie Miasta.

W składzie prezydium Rady są przedstawiciele PO, PiS i  kojarzonego z PSL klubu prezydenckiego. Paragraf 55 Statutu Miasta określa jasno tryb postępowania w sprawie udzielania głosu mieszkańcom na sesji. Poszkodowany przez przewodniczącego Rady dopełnił wszystkich formalności jednakże nie został dopuszczony do głosu na sesji.

Po wstępnym dochodzeniu ustaliłem, że Przewodniczący Rady (PO) jednoosobowo podejmował decyzje – które zgodnie z literą Statutu MiastaPrzewodniczący Rady wraz z Wiceprzewodniczącymi decydują o dopuszczeniu wnioskodawcy do wystąpienia na sesji biorąc pod uwagę treść wniosku. O swojej decyzji Przewodniczący Rady zawiadamia niezwłocznie wnioskodawcę. W przypadku odmowy Przewodniczący Rady zobowiązany jest uzasadnić decyzję i poinformować o powyższym Radę” powinny zapadać kolegialnie. Takie statutowe praktyki nie mają miejsca.

Nie interweniowało w tej sprawie PiS, PO, PSL –  SLD ma taki obowiązek w związku z wnioskiem mieszkańca miasta.

Na tym etapie jestem ciekaw wyjaśnień zarówno Przewodniczącego Rady (PO) jak i pozostałych wiceprzewodniczących!. Ta sytuacja zmusza do postawienia pytania – czy trzymająca władzę na szczeblu wojewódzkim i centralnym Platforma Obywatelska przyzwala na jawne łamanie prawa?.

Liczę, że najbliższe dni pozwolą to ustalić – czy PO zachłysnęło się władzą i nie zważa na obowiązujące prawo?.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.