pisemna przepychanka, unikanie odpowiedzi
Jako radny Rady Miasta często poszukując odpowiedzi na nurtujące pytania, szukając nowych, lepszych rozwiązań korzystam z rozwiązania przewidzianego w uregulowaniach prawnych pracy samorządu – interpelacji. Zapewne część z czytelników bloga pamięta interpelację w sprawie kosztów funkcjonowania Aquasfery z dnia 12/09/2011r i konia z rzędem tamu, który wyłowi z odpowiedzi dane, o które prosiłem!
Dziś odebrałem kolejny kwiatek, tym razem o wiele bardziej skąpy w treści i mówiący jeszcze mniej. Pytania były proste i rzeczowe, ich zadaniem było skierować osoby odpowiedzialne za tą dziedzinę (gospodarkę odpadami) na właściwe tory, wskazać tezy do rozważań.
Na postawione pytania odpowiedź można wprost znaleźć w GUS 2008 rok 176 142 mieszkańców a koniec 2011 – 162 849 mieszkańców różnica (ubytek) 13 293 mieszkańców miasta. Pytałem się też o dane dotyczące założeń polityki odpadowej kraju i UE (całość interpelacji dostępna tu) miało być śmiesznie ale nie jest!.
Kilka tygodni temu Olsztyn odwiedzili przedstawiciele JASPERS (Joint Assistance to Support Projects in European Regions) w sprawie projektu śmieciowego, że ta wizyta nie zakończyła się dobrze dla miasta, to wiadome, skoro nie zrobiono fety i odtrąbiono sukcesu – to wyraźnie widać, że opinia była dla miasta miażdżąca.
Teraz do meritum, na interpelację otrzymałem odpowiedź o następującej treści (oceńcie ją sami):
Projekt „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiana Odpadów” nie dotyczy jedynie Olsztyna, obejmuje swoim zakresem 37 gmin centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego zamieszkaną przez blisko 500 tysięcy osób.
Faktem jest, iż liczba ludności w Olsztynie od 2006 roku (174 941 osoby) zmniejszyła się i wynosiła na koniec roku 162 849 osób, niemniej jednak w tym czasie populacja w Powiecie Olsztyńskim zwiększyła się i na koniec roku 2010 wyniosła 118 063 mieszkańców, gdy w 2006 roku wynosiła 113 848 osób.
Zmiany w ilości ludności w poszczególnych gminach – zmniejszenie i zwiększenie – nie mają znaczenia dla realizacji projektu.
Nie lubię odpowiedzi „z półki” spadaj, my wiemy lepiej. Wszak wszyscy wiedzą, że to mieszkańcy produkują odpady – a puenta odpowiedzi skłania mnie do podjęcia bardziej radykalnej w formie dyskusji. Władza w Olsztynie sobie s tym nie radzi, a ja jako osoba ambitnie podchodząca do pełnionej funkcji, sprawowania mandatu – podejmę działania by podnieść wiedzę w śmieciowej materii tych, którzy za to odpowiadają, a dziś starają się mnie przekonać, że tej odpowiedzialności nie ma!
byby