List otwarty w sprawie Szpitala Uniwersyteckiego
Kieruję na Pana ręce list w sprawie zaniechania przez UWM rozbudowy nowoczesnego Wydziału Nauk Medycznych. List ten to nie tylko wyraz woli olsztyńskiego Radnego, jest to również głos członków olsztyńskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, to głos byłego studenta Uniwersytetu i członka Senatu UWM.
Z niepokojem odczytałem informacje podane przez lokalne media o rezygnacji z budowy nowoczesnego obiektu Szpitala Uniwersyteckiego. Martwi mnie fakt poddania się, działań bez zaciętej walki, walki do ostatniej chwili, zwątpieniu w dążeniu do sukcesu. Każde euro wtłoczone w finansowy obieg naszego miasta stymuluje rozwój nie tylko samego Uniwersytetu – to impuls do rozwoju Olsztyna.
Wiem, że przedstawiony w mediach obraz jest niepełny, jednak decyzja Senatu stała się faktem, ubolewam, że nie byłem uczestnikiem posiedzenia Senatu Uczelni, posiedzenia na którym podjęto tak ważną decyzję nie tylko dla Uniwersytetu. Otwarcie Wydziału Nauk Medycznych okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę powodem do dumy i rozbudzeniem nadziei mieszkańców Olsztyna, potencjalnych pacjentów, którzy dzięki staraniom kadry naukowej będą mogli mieć łatwiejszy dostęp do usług medycznych świadczonych na wysokim poziomie. Ten Wydział to nadzieja, że będzie wreszcie możliwość skorzystania z wyspecjalizowanej usługi medycznej i nie będzie ona dobrem luksusowym, że to do Olsztyna będą przybywać pacjenci w poszukiwaniu najwyższej klasy specjalistów. To szansa by byli to nie tylko mieszkańcy regionu ale i Europy.
Już dziś ten Wydział wspomaga rozwój naszego miasta. To studenci kształceni na przyszłych lekarzy wspierają lokalną gospodarkę, wspierają finansowo nie tylko UWM, ale generują zyski w całym sektorze usług na terenie miasta.
Sygnał jaki płynie z decyzji jest złym wzorem dla studentów, Władze Uczelni nie mogą dawać złego przykładu – przykładu jakim jest poddanie się bez walki, zwątpienie na metr przed metą. W sprawie rozbudowy Wydziału Nauk Medycznych koszty zostały poniesione, umowa na dofinansowanie została podpisana – brakuje środków na uzupełnienie wkładu własnego. Proszę się nie poddawać!, proszę pukać do wszystkich drzwi!, szukać najlepszego rozwiązania, wsparcia wśród Parlamentarzystów z regionu, studentów i mieszkańców.
Ze swojej strony deklaruję daleko idącą pomoc. Liczę na skuteczne działanie nie tylko ze strony Pana Rektora ale, wierzę że w walkę o lepsze jutro włączy się całe środowisko naukowe Olsztyna i Regionu. Walczmy o ten projekt! Walczmy lepiej niż to miało miejsce przy zmaganiach wokół obwodnicy Olsztyna.
z poważaniem
Krzysztof Kacprzycki
byby