konsultacje nowe otwarcie w zimnie

Lekko spóźniony dotarłem na sobotnie spotkanie konsultacyjne, a tak w rzeczywistości to na bardzo ważne i ciężkie do przełknięcia dla obozu władzy prelekcje filmowe. Część osób, które dotarły na spotkanie (było ich w szczytowym punkcie około 80-90) znam liczbę, bo bardzo sympatyczna i chyba broniąca się przed zimnem dziewczynka podawała wciąż nowe liczby to obecnych kobiet, mężczyzn, sumy i ciekawe zestawienia 😉 Niestety równowaga płci nie była zachowana – przedstawicielki płci pięknej były w mniejszości.

Zaskoczenie wśród uczestników wzbudził zwłaszcza fakt, że nie podano już gotowego projektu pod ocenę,a to co ma się zadziać w najbliższych miesiącach to zbudowanie zespołu, który w trakcie szeregu otwartych spotkań będzie tworzył zarówno zarys geograficzny jak i definiował 'wsad’ nie tylko architektoniczny, który ma tworzyć śródmieście. Bo kto dziś mi odpowie na pytanie gdzie w Olsztynie zaczyna i gdzie kończy śródmieście?

Na pełną odpowiedź jeszcze za wcześnie, trzeba to zdefiniować. Od początku, od nowa.

Warto tu przypomnieć kilka grzechów popełnionych w konsultacjach, grzechów, które odbiły swoje pieto na zaufaniu mieszkańców i społeczników do konsultacji w Olsztynie.

Sam znając zapisy najpierw uchwały Rady Miasta z 2006 roku w sprawie konsultacji złożyłem skargę  w 2009 roku na Prezydenta Miasta za niewłaściwy nadzór nad konsultacjami. Batalia na pierwszym posiedzeniu komisji Rewizyjnej była bardzo ciekawa, tą batalię wygrałem, o następnej już się nie dowiedziałem i skarga została uznana za bezzasadną. Ale doprowadziło to do zmiany uchwały i już 26 stycznia 2011 miałem przyjemność jako Radny przegłosować projekt, który w dużej mierze odpowiadał na moje oczekiwania.

Niestety samo prawo nie zmieniło zasadniczo nastawienia władzy do konsultacji, znanych mi jest wiele wniosków o wszczęcie konsultacji, które zostały uznane za bezzasadne. Bezzasadne bo NIEWYGODNE.

Przytoczę tu kolejny raz złote zasady jakie powinny przyświecać konsultacjom;

Kanon dobrych praktyk przeprowadzania konsultacji społecznych:

  • – wczesne – kiedy wszystko jest możliwe;
  • – skutecznie rozpropagowane – wiele kanałów informacji, w tym informowanie bezpośrednie;
  • – aktywizujące inwestora – np. w budowie dróg – GDDKiA
  • – dające czas do namysłu;
  • – niezniechęcające – nie odmawiać nikomu złożenia własnego wniosku ani opinii;
  • – obiektywne – rozpatrzyć zgłoszone wnioski rzetelnie i bezstronnie;
  • – dające jawną decyzję – o decyzji należy poinformować niezwłocznie społeczeństwo;
  • – wielokrotne – na każdym etapie realizacji projektu: rozpoznanie, opracowanie, akceptacja, ewaluacja;
  • – integrujące proces planistyczny i projektowy
  • – wyniki konsultacji wpływają na dalsze etapy prac planistycznym i projektowym; czasem proces przygotowania inwestycji z konsultacjami zajmuje więcej czasu niż sama realizacja;
  • – profesjonalne – przy zastosowaniu metod badawczych: rodzaj, dobór próby, dobór pytań;
  • – aktywne – należy identyfikować i uwzględniać wnioski w miarę ich racjonalności;
  • – poważnie traktujące ludzi – np. nie można robić konsultacji o detale albo gdy nie można już nic zmienić
To co zadziało się w sobotę odpowiada w/w tezom. Zaskoczyło część z obecnych bo już przywykli, że pokazano im coś, wylewano wówczas na projekt szereg zasadnych i tych mniej słów krytyki i obie strony nie konsultacji a konfliktu wychodziły ze spotkania niezadowolone.
To co się zadziało jest nowe, świeże i będę się temu bardzo uważnie przyglądał.
Pewnie niewielu pamięta, że to właśnie Stowarzyszenie Zacisze zaczęło ruch obywatelski w Olsztynie, wyrzucano nas oknem, właziliśmy drzwiami 😉 czy to w sprawie obwodnicy, czy ul. Bartąskiej – okazaliśmy się zdeterminowani i skuteczni, a do dziś brzmią mi jeszcze słowa, że nie ma sensu się męczyć bo to nic nie zmieni 🙂 daliśmy radę i zmieniło 🙂
Martwi mnie kilka zapisów z ogłoszenia na oficjalnej stronie Urzędu Miasta, bo mimo dobrych intencji przedstawionych czy to w dyskusji na sali, czy w kuluarach pisane słowo przeczy otwartości, poniższe uwagi przesłałem wraz ze zgłoszeniem.
  • Warto do tych zgłoszeń dołączyć może wybór, sugestii paneli w zespołach. Bo wszystko razem może stanowić zbyt duży galimatias. Co do powołania zespołów, przepraszam, ale podana na Olsztyn.eu informacja o losowaniu nie powinna mieć miejsca. Konslutacje powinny się opierać na otwartości  a nie na “ślepym losie”. Dysponujemy w mieście wystarczająco dużymi salami by pomieścić wszystkich, a podział na panele tematyczne pozwoli rozładować tłok. Widząc to co się działo dotychczas raczej nie wskazuje że zgłoszeń będą tysiące. Każda osoba, która się włączy w proces  tworzenia Programu, choćby jako słuchacz i tylko recenzent to wartość dodana, to osoba która informacje, wiedzę przekaże innym.  Piszę to jako osoba, która ma za sobą udział w pisaniu kilku strategii, programów i innych ciekawych dokumentów. 
Reglamentowanie udziału zaprzecza tak często powtarznej sentencji o otwrtości i transparentności tworzenia tego programu. 
  • Ciekaw jestem dalszego rozwoju sytuacji. Praktycznie we wszystkich konsultacjach w Olsztynie uczestniczyłem, trochę czuję się jak weteran, wiele głupstw słyszałem ale i też wiele mądrych rzeczowych wypowiedzi – cały sukces to wyselekcjonować i użyć właściwego algorytmu przy selekcji.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.