jezioro Ukiel

21/SLD/2015- prośba o szybką interwencję w sprawie bezpieczeństwa nad jeziorem Ukiel  wodowskaz_ukiel            W pierwszej kolejności podziękuję za zorganizowanie spotkanie użytkowników skupionych wokół jeziora Ukiel i umożliwienie mojego uczestnictwa w tym spotkaniu. Dostrzegając wiele spraw jakie zostały poruszone na spotkaniu zwracam się do Pana z prośbą o następujące działania:

  • Powołanie rady użytkowników jeziora Ukiel, rady, która da płaszczyznę do ścierania się interesów wszystkich użytkowników, wypracowywanie wspólnych rozwiązań, współdziałanie celem jak najlepszego wykorzystania potencjału miejsca
  • Doraźne i w trybie pilnym dokonanie oznakowania zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Wojewody z dnia 12 kwietnia 2010 roku w sprawie wprowadzenia zakazu pływania statkiem o napędzie mechanicznym w odległości mniejszej niż 100 metrów od granic kąpielisk zorganizowanych i prowizorycznych, przystani, portów, wypożyczalni sprzętu pływającego, plaż oraz ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych opublikowanego w Urz.Woj.Warm-Maz. 2010.50.840. Użytkownicy na spotkaniu zaoferowali nieodpłatną pomoc przy ustawieniu oznakowania.
  • Wprowadzenie monitoringu stanu jeziora, interwencja w trybie pilnym w sprawie regulacji poziomu wody, poziomu wody, który jest najniższy od lat, ustalony obecnie na wodowskazie poniżej minimum! Konieczne jest stałe monitorowanie stanu wody nie tylko pod względem sanitarnym, ale również chemicznym i biologicznym – proszę o nawiązanie współpracy w tej materii ze środowiskiem naukowym skupionym wokół UWM i IRŚ w Olsztynie.
  • Poruszona została również konieczność pilnego utworzenia dla całego jeziora regulaminu tzn. zasad dobrego zachowania na akwenie, jednolitego dla całego jeziora (uczestnicy zobowiązali się do rozpowszechnienia takiego dokumentu na własnych stronach, przystaniach, wypożyczalniach, kąpieliskach, slipach i innych miejscach
  • Użytkownicy poruszyli kwestię przesmyku i konieczności zapewnienia tam bezpieczeństwa w związku ze zwiększeniem ilości jednostek pływających na jeziorze.

Jesteśmy „ofiarami” sukcesu zagospodarowania brzegów jeziora Ukiel, ze względu na rozpoczęcie sezonu turystycznego zwracam się z prośbą o potraktowanie sprawy w trybie pilnym!

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.