do czego są jeszcze zdolni?

Z niepokojem odczytałem informacje zawarte na portalu wm.pl i na olsztyn.gazeta.pl dotyczące obiektów wielkopowierzchniowego handlu. Olsztyn ma złe doświadczenia z praktykami monopolistycznymi. Będę się powtarzał do znudzenia, ale widać taka potrzeba – czas postawić otwarte pytanie miasto ma reprezentować interesy wielkiego biznesu czy interes mieszkańców, płatników podatków w Olsztynie. Wielkie sieci mają siedziby firm poza terenem Olsztyna, odpis z CIT trafia do innych samorządów!. Władza w Olsztynie chce dorabiać inne samorządy??. Mamy teraz w Olsztynie jedną galerię, jej dyktat cen wynajmu powierzchni handlowych. W tym sektorze nie ma konkurencji, nie stać olsztyńskich drobnych handlowców na wynajem. Mamy tylko sieci, które wypracowany zysk kierują poza teren gminy Olsztyn. Samorząd musi dbać o dobro gminy, reglamentacja ilości centrów handlowych spowoduje podział łupów poza zasięgiem olsztyńskich kupców.

Wiem zacznie się debata: kto z lokalnych królików zarobił przy tym swoje?. Ja chcę tego uniknąć, czas prowadzić przejrzystą politykę informacyjną. Niedopuszczalnym jest publiczna próba wymuszenia swoistej łapówki „dacie 5 baniek” rozważymy ponownie sprawę. Panie radny proszę się opamiętać, wymuszenia są karalne, proszę mi nie mydlić oczu „negocjacjami”.

Takie działanie jest naganne, nie można własnych interesów przedkładać nad społeczny interes.

Wracając do rozważań – niech powstanie jeszcze 5 centrów handlowych, będzie konkurencja i co ona może spowodować? Wyliczmy:

  • – obniżkę cen wynajmu, wreszcie lokalnych producentów i handlowców będzie stać na najem (zwiększą się wpływy z CIT, zwiększą się obroty produktów lokalnych)
  • – zwiększenie liczby miejsc pracy
  • – zwiększenie konkurencji
  • – wzrost ilości usług dodanych, samo kino już nie wystarczy, powstanie może nowe SPA, może centrum powstanie wraz z upragnionym Aquaparkiem, może lodowisko, może małpi gaj dla dzieci, może duża kręgielnia, może lokalne centrum sztuki ulicznej, kawiarnia z prawdziwego zdarzenia, i wiele innych rozrywek, które będą przyciągać do tego by właśnie to miejsce odwiedzić.

Co musi się jeszcze zmienić – a układ komunikacyjny w mieście, nie widzę możliwości by wstawić kolejne światła by ułatwić wjazd/wyjazd z galerii. Musi powstać układ skrzyżowań bezkolizyjnych. Ja osobiście nie pojadę do CH by stać w korku. To, które zagwarantuje dogodny dojazd, miejsca parkingowe i dodatkowe usługi będzie dla mnie w tym momencie lepsze.

Dotarły do mnie badania rynku, badania opinii społecznej, tym bardziej boli fakt, że ratuszowa władza liczy na frukty nie dla miasta, nie dla mieszkańców tylko dla …..?? i to jest pytanie na które musimy sobie wszyscy odpowiedzieć.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.