ceny biletów

Stanowisko moje jak i SLD od 2008 roku co do podwyżek cen biletów MPK się nie zmieniło jestem temu przeciwny. Przeciwny tym bardziej im urzędnicy odpowiedzialni na stan tej części usług publicznych w Olsztynie idą na skróty. Dziś w trakcie Komisji Gospodarki odbyła się bardzo ważna dyskusja pokazująca słabości całego systemu. Pierwsza odsłona co do podwyżek cen biletów była już w marcu br. padło z moich ust kilka pytań – odpowiedzi nie było. Na dzisiejsze obrady przedyskutowałem problem i elektronicznie, telefonicznie i bezpośrednio – zdałem kilka prostych pytań – pytań, które uważam że były kluczowe w tej sprawie, pytań, które pozostały bez odpowiedzi, ale pokazały Radnym dziwność całej sytuacji:

  1. Bilet rodzinny – kto wydaje zaświadczenia i jaki będzie wzór tego dokumentu.
  2. Jakie warianty, sposoby poprawy sytuacji MPK były brane pod uwagę poza podwyżkami cen biletów?
  3. Zostały ujawnione zestawienia tylko po 2008 roku po podwyżce, proszę o zaprezentowanie danych jakie były przed i jakie skutki pociągnęła za sobą poprzednia podwyżka cen biletów?
  4. Przedstawiono wyliczenie w uzasadnieniu uchwały co do jednostkowego kosztu przejazdu, jaki algorytm jest zastosowany – mi z wyliczeń wynika, że przy 30 dniach podróży tam i z powrotem cena jednego przejazdu komunikacją miejską będzie wynosiła 1,83zł – proszę o wyjaśnienie
  5. Już w marcu pytałem się o wpływ inwestycji w Olsztynie na funkcjonowanie i kondycję MPK – proszę o ujawnienie wynikających z tego tytułu strat. Prędkość przejazdu spadła z 19 – 14km/h
  6. W 2008 roku SLD proponowało powstanie ZKM jako możliwość wprowadzenia konkurencji na rynku przewozów, obecnie ZKM jest tylko pośrednikiem – proszę podać udział kosztów funkcjonowania ZKM w cenie biletu. Ile to wynosi?
  7. Proszę podać koszt eksploatacji i użytkowania autobusów napędzanych CNG – czy była brana pod uwagę zmiana taboru, skoro głównym impulsem do podwyżek są ceny paliw ?
  8. Chcemy wprowadzić opłaty za zatrzymywanie się na przystanku MPK, opłaty mają zasilić kasę ZKM – czy nie będzie to kolejny ukryty podatek, jaką w planach wpływów część będą stanowić operatorzy poza MPK ?

Co było dalej, o tym napisze jak tylko się wyśpię.

 

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.