żółta kartka

Taką właśnie kartkę najwyższa porad dać olsztyńskiej Radzie Miasta. Pytanie dlaczego – postaram się w kilku zdaniach uzasadnić (przyznaję że właściwsza byłaby czerwona – ze względu na barwy SLD takiej kartki rajcom nie przyznam bo była by to dla nich nobilitacja).

W sprawie podwyżki cen biletów MPK jest wiele pytań, wiele niewiadomych a co najgorsze podwyżka nic nie zmieni – zwiększenie cen biletów to utrzymanie obecnego stanu, bez zmian, bez poprawy.

Błyskotliwością wykazał się prezes miejskiej spółki, skorzystał z przychylności związków zawodowych by wywrzeć
presję na rajcach. Bez zbędnego uzasadniania, bez zbędnych wykresów słupków – co dzięki temu uzyskał – 1,5 mln subwencji i dodatkowo bilety po 2,4 zł.

Mogę się w kalkulacjach mylić – ale dla mnie ta sprawa tak wygląda.
Każdy się zapyta dlaczego akurat teraz ?? dlaczego na ostatniej wakacyjnej sesji?? Dlaczego Rada nie postarała się o więcej informacji, więcej argumentów – dlaczego mieszkacy znów zapłacą za decyzję radnych (najpierw dostaliśmy za śmieci, teraz bilety).

Zadam kilka pytań – pytania te pokażą wątpliwości jakie mam w związku z uzasadnieniem podwyżki.
Część pytań się powtórzy z wcześniejszych moich wypowiedzi, są niezmiernie ważne i mają wpływ na koszty w MPK.

1. Czy radni świadomie podjęli decyzję w oparciu posiadaną wiedzę – czy też pod groźbą strajku ??

2. Okres niedoborów finansowych w MPK to czerwiec, lipiec, sierpień ?? Jeśli tak to czy nie jest to wybór celowy, studenci w domach, uczniowie na wakacjach, rodzice na urlopach, kursów autobusów znacznie mniej – nie da się dojechać do pracy trzeba jechać samochodem – to główny powód tego, że nie ma wpływów do kasy MPK.

3. Jak się ma struktura kosztów w MPK?? ile % to paliwo i utrzymanie ruchu, ile % to kadry i osoby „nieprodukcyjne” w MPK ??

4. Dlaczego nie rozważono zmiany w cenach biletów ?? Jednorazowe drożej – miesięczne – taniej ??.

5. Ile jest w MPK autobusów napędzanych CNG, ile ON a ile innymi rodzajami paliw – jak wychodzi eksploatacja takich pojazdów??.

6. Ile wynosi średnia prędkość autobusów w zależności od pory dania, trasy, wielkości taboru, pory roku??

7. Ile idzie z dymem paliwa spalanego w autobusach stojących w korkach??

8. Kto zna budżet MPK i rozebrał go na drobne??

9. Czy subwencja z budżetu miasta zwiększy się również z podwyżką – 50% od 2,40 to więcej niż 50% od 2,10 ??

10. Ile osób w Olsztynie jest uprawnionych do przejazdów ulgowych??

11. Czy autobusy MPK kursują punktualnie??

12. Czy prywatni przewoźnicy też otrzymują subwencję??

13. Jakie są plany restrukturyzacji MPK??

Odpowiedzi chociaż na część tych pytań pozwolą znaleźć rozwiązanie. Może w Olsztynie najwyższa pora wprowadzić innych przewoźników – konkurencja zmusi do nowych rozwiązań i do zmniejszenia kosztów. Nie ma mojej zgody na
drenowanie kieszeni mieszkańców, bez zmian w MPK zaraz będzie „uzasadniona” potrzeba podnieść ceny do 3zł.

Żółta kartka Szanowni Radni – to za brak kreatywnego myślenia, za brak zadawania pytań, za chodzenie po najmniejszej linii oporu i nie dbanie o mieszkańców miasta. Szanowni Państwo tak się nie godzi.

Tu muszę i chcę podziękować Radnym z Klubu PiS w Radzie Miasta – że jako jedyni poparli stanowisko SLD, że jako jedyni byli przeciw podwyżkom.

Męczy mnie też 13 pytanie – związki walczyły o zwrot subwencji – jakim to cudem znalazła się też kasa na podwyżkę – dlaczego ta kasa ma iść z naszej kieszeni. Patrzę na budżet i widzę pieniądze, które leżą bezproduktywnie. Po co wyciągać ręce do naszych kieszeni??

Nie chcę usłyszeć hasła – tak jak było przy podwyżkach cen za śmieci – brakuje nam pieniędzy, bo produkujemy mniej śmieci, teraz czyżby miało brakować pasażerów ??

Jutro szerzej na konferencji prasowej 12.00 w siedzibie RM SLD.
Zapraszam do udziału, zapraszam do zadawania pytań, zapraszam do wspólnego znajdowania odpowiedzi.

dodano: 30/08/2008
Tu jeszcze należy wymienić radnego J. Szostka – który w glosowaniu nad podwyżką biletów MPK wstrzymał się od głosu. Szkoda że tak mało informacji o stanie MPK dociera do opinii publicznej. Strona BIP MPK mało aktualna – nic z niej nie można wywnioskować.

-// Krzysztof Kacprzycki //-

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.