znów śmieci

Po przeczytaniu art na portalu olsztyn.gazeta.pl pt. „Droższe śmieci, wzrosną tez czynsze” zauważam jedno – nie ma we władzach Olsztyna nikogo, kto chciałby się tym problemem na poważnie zając – by problem dotyczący mieszkańców – raz na zawsze definitywnie rozwiązać. Ten problem to nie tylko problem ekonomiczny (pisałem o niesolidarności miasta z województwem – opłata marszałkowska trafia poza granice województwa) to również problem ekologiczny. Rozmawiam z mieszkańcami osiedla, miasta – zadają ciągle to samo pytanie – jaki jest cel segregacji odpadów jeśli mieszkańcy nie widzą z tego tytułu gratyfikacji finansowych w postaci niższych opłat za wywóz odpadów komunalnych ?.

Problem wraz z podwyżką z art wynika, że będzie to podwyżka od stycznia i „na głowę” będziemy płacić 15zł/msc dla 4 osobowej rodziny to będzie już spory wydatek, wydatek którego przy dzisiejszych możliwościach miasta i Uniwersytetu nie musimy ponosić!!!

Postaram się w kilku bardzo syntetycznych akapitach uzasadnić dlaczego nie powinniśmy drożej płacić za śmieci – a wręcz odwrotnie opłaty z tytułu wywozu odpadów powinny ulec obniżeniu.

1. Poszerzona segregacja odpadów = obniżone kary (za karę powinniśmy uważać opłatę marszałkowską – jest opłata jaką gminy płacą za niezdolność do odzysku surowców wtórnych !, za składowanie na składowiskach materiałów które można odzyskać i ponownie przetworzyć!!)
Za poszerzenie odzysku uważam wyłączenie ze strumienia odpadów odpadów biodegradowalnych, które powinny trafiać do kompostowni, być źródłem biogazu i nawozu do użyźniania miejskich trawników.
2. Trzeba się zastanowić nad jednym czy warto dopłacić parę złotych do przetworzenia stłuczki szklanej, czy lepiej zapłacić za jej składowanie na wysypisku 180zł?? gdzie ekologia, gdzie dbałość o środowisko, o to zostawimy następnym pokoleniom?
3. Wprowadzanie zmian trwa – zgadzam się z tym, wiem też że kosztuje, ale gdyby władze miasta nie zaniedbały tego tematu to dziś mielibyśmy tego pierwsze efekty. Działając w Stowarzyszeniu Zacisze już w 2006 roku wraz z organizacjami działającymi w ramach akcji Masz Wybór, Masz głos zorganizowaliśmy debatę – która rozwiewała mity i pokazywała postulaty, jak rozwiązać ten problem – niestety łatwiej było wyciągać złotówki z kieszeni mieszkańca niż wziąć się z problemem za bary.
4. 14 października 2008 przesłałem projekt uchwały do Radnych Miasta – propozycję uwolnienia usług wywozu i unieszkodliwiania odpadów – działa na olsztyńskim rynku kilka firm i rynek uregulowałby sprawę ceny za usługę – info http://www.sld.olsztyn.pl/?p=93 – takie działanie moim zdaniem szybko rozwiązałoby problem, co najważniejsze My mieszkańcy nie płacilibyśmy za zaniedbania urzędników.!!!

Teraz szybka wyliczanka – na przybliżonych kwotach – teraz płacimy 10zł/os/msc po zmianach 15zł/os/msc – dlaczego jedna i druga kwota nikt nie przedstawił wyliczeń 🙁 podaje się szacunkowe koszty. W Olsztynie mieszka dane z 1 stycznia 2007 wg GUS 174 941 mieszkańców. To zaniedbanie kosztować nas mieszkańców będzie 174 941 x 5 zł = 874 705 zł miesięcznie prowadząc dalsze obliczenia (bo przecież umowa ma być na 6 miesięcy) 874705 x 6 = 5 248 230 zł

5 248 230 zł tyle jako mieszkańcy stracimy przez pół roku !!! Przy dobrej gospodarce i rozległym systemie segregacji oszczędności można podwoić !!!!

Co za to można wybudować – wyobraźnia podpowiada wiele rozwiązań ale zrobię mały quiz 🙂 co za taką kwotę (przypominam pół roku można wybudować ??)

Oto kilka propozycji:

– pieniądze na wkład własny budowy estakady 🙂 przyjmujemy że to jest 25% resztę pozyskujemy ze środków zewnętrznych 😉 – mamy dzięki temu 20 992 920 zł na przerzucenie drogi głównej nad podrzędną wykonanej w nowoczesnej technologii 🙂
– pieniądze na budowę zwykłego basenu przy szkole
– pieniądze na załatwienie drobnych problemów mieszkańców, problemów które zgłaszały Rady Osiedli
– pieniądze na uzbrojenie dość sporej działki (później mamy zwrot w postaci opłaty adiacenckiej)
– budowa wypasionego obiektu żłobek wraz z przedszkolem
– budowa przyszkolnej hali sportowej – z pozyskaniem zewnętrznych środków 😉

Życząc pomyślności w Nowym Roku i radosnego kolejnego dnia Świąt
Pozdrawiam
Krzysztof Kacprzycki
(czekam na Wasze propozycje)

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.