zasłona dymna

Dziś Olsztyn żyje tematem „szubienic” – jest to temat numer jeden i w internecie i w mediach :-(. Co najciekawsze reguły gry nakreśliła PO a PiS połknął haczyk. Dyskusja trwa, dziesiątki osób zabierają w niej głos – całego tego zamieszania jest jeden
plus – pojawiają się fakty historyczne, czytelnicy poznają historię naszego regionu. Na temat szubienic i krótko – zgodnie z prawem zostają.
Postawię kilka pytań – odpowiedzmy sobie na nie i wyciągnijmy wnioski.

 1. Polacy polegli w różnych zakątkach świata (teraz jesteśmy uwikłani w wojny w Iraku i Afganistanie) – jesteśmy wybawcą czy agresorem, poległych polskich żołnierzy jak będą rdzenni mieszkańcy traktować ??

 2. Rzeźba zaprojektowana przez wybitnego artystę, czy jesteśmy krytykami sztuki?? – dziś to nie szubienice a Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej – czy nam się to podoba czy nie taki jest fakt. Info o pomniku: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Wyzwolenia_Ziemi_Warmi%C5%84sko-Mazurskiej

 1. Czy chcemy centrum miasta zagracić, oddać w prywatne ręce, czy Olsztyn ma być betonowym placem w centrum miasta ??

 2. Czy „szubienice” to najbardziej palący problem Olsztyna ?? czy nie ma ważniejszych spraw ??

To tak drogą wstępu. Dla mnie dziś w mieście najważniejsze sprawy to:

 • rozwiązanie problemu gospodarki odpadami komunalnymi, konieczność ekspresowej zmiany uchwały rady miasta wprowadzającej monopol. Konkurencja wprowadzi nowe rozwiązania – docelowo obniżka cen za śmieci i dopasowanie Olsztyna do wymogów Krajowego Planu Gospodarki Komunalnej.

 • Połączenie wszystkich spółek miejskich w jedną spółkę komunalną – unikniemy przez to podwyżek – jak ktoś ma ze względów księgowych nas skubać to księgowanie nich się odbywa poza kasą z kieszeni mieszkańca.

 • Zachęcenie mieszkańców do udziału w życiu publicznym, otwarte wypowiadanie się o potrzebach i pomysłach – stare przysłowie – co dwie głowy to nie jedna.

 • Nakłonić panów i władców z ratusza by słuchali innych – nie mają monopolu na wiedzę – a jak widać z podwórka – nie maja też racji.

 • Zacząć korzystać z wiedzy i możliwości jakie daje UWM – dość wyprowadzania kasy poza mury miasta.

 • Centrum miasta to nie wszystko – czas pomyśleć o satelitach – na każdym osiedlu muszą się znaleźć miejsca w których można spędzać wolny czas (place zabaw, parki, obiekty kulturalno oświatowe, obiekty sportowe i rekreacyjne, baseny, centra osiedlowej kultury)

 • Czas się zmierzyć z komunikacją – koniec z półśrodkami czas na kompleksowe rozwiązania.

 • Czas powołać branżowe zespoły by to one opiniowały – a nie „pseudofachowcy”

 • Określić cel – cel do którego miasto zmierza – czas zmienić drogę – czas na ucieczkę z równi pochyłej.

A na koniec podziękowania dla GO za wypromowanie strony Rady Wojewódzkiej SLD – wróżka Google nie kłamie 🙂 a nad nią wcześniej wystarczająco popracowałem 😉

Pozdrawiam wszystkich internautów.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.