STOP – borelioza – trudne wyzwanie

Ostatnie miesiące to to setki rozmów z chorymi u których zdiagnozowano boreliozę, to rozmowy o tym, jak różne drogi prowadziły do skutecznej diagnozy (wielokrotnie przez dziesiątki różnorodnych badań objawów), często tylko przypadek doprowadził wyników (najczęściej badania wykonanego prywatnie).

Ostatnio prześledziłem różne opcje i możliwości, docierałem do grup mniej lub bardziej formalnych w Polsce, słuchałem materiałów dostępnych w sieci (z posiedzeniem zespołu sejmowego ds. boreliozy w sejmie) i jestem przekonany że borelioza (choroba której źródło – wyizolowanie krętków Borrelia burgdorferi nastąpiło dopiero w 1983r) jest jeszcze pełna tajemnic, tajemnic nie tylko dla pacjentów ale i dla samego środowiska lekarskiego.

Zasugerowano mi konieczność policzenia, sprawdzenia i przeprowadzenia akcji informacyjnej ile nas jest w Olsztynie, ile nas chorych na boreliozę jest na terenie Warmii i Mazur?

Pewne dane posiada Sanepid, ale te dane mogą być niepełne, bo o ile zakaźnicy raportują do sanepidu o tyle lekarze rodzinni, którzy na podstawie wystąpienia rumienia wprowadzają leczenie już niekoniecznie, tak samo trudno oszacować ile osób wypada poza oficjalny obieg – bo roczne czekanie na wizytę u lekarza zakaźnika – zmusza do podejmowania niekonwencjonalnych działań.

Zatem chciałbym poszukać formuły jak można powiedzieć sprawdzam i wywrzeć presję na system opieki zdrowotnej, na wadze każdego szczebla by problem trapiący mieszkańców naszego regionu nazwać, policzyć i spróbować wskazać kierunki w jakich możemy coś wspólnie zrobić.

Proszę zatem o kontakt, będę robił bazę, będę starał się zorganizować w ciągu kilku miesięcy spotkanie – wspólnie wierzę, że sprostamy wyzwaniu. Część z nas, w powrocie objawów szuka alternatywnego leczenia poza jakimkolwiek medycznym obiegiem, płacimy podatki a by ratować życie nasze lub naszych bliskich angażujemy poważne środki finansowe. Trzeba to zmienić.

Podaję kontakt do siebie telefon: 516-350-077

e-mail: krzysztof@kacprzycki.pl

konto na facebook https://www.facebook.com/krzysztof.kacprzycki/

konto na twietterze https://twitter.com/kacprzycki

 

co się wydarzyło w zeszłym roku w Olsztynie – raport Raport_2016 rok – „Wskaźnik
zapadalności na boreliozę jest dwukrotnie wyższy niż wskaźnik zapadalności w Polsce” a po przeliczeniu należy wywnioskować, że nowych zachorowań raportowano na poziomie 1147.

Urząd Marszałkowski wyasygnował w budżecie samorządu kwotę około 1,2 mln złotych na badania i działania informacyjne (źródło) przebadanych ma zostać około 2800 osób w ciągu dwóch lat.

Sanepid przeprowadził badania na terenie samego Olsztyna (zakładając 10 stanowisk badawczych) stwierdzając, że na każdym znajdowały się kleszcze (źródło ro.com.pl)

Nie wiedząc co mnie czeka złożyłem interpelację na ręce Prezydenta Olsztyna (maj 2017) niestety władze samorządowe nie podjęły tematu, trzeba będzie do tej metody działania powrócić.

Na koniec – APEL – każda pomoc w informowaniu jest na wagę złota, w sprawie smogu się udało, teraz wspólnymi siłami liczę że się uda wreszcie coś zmienić w sprawie boreliozy.

Prześlij tą wiadomość do wszystkich, okazuje się że każdy kogoś z boreliozą wśród znajomych niestety ma.

 

Facebooktwitterlinkedinby feather
Facebooktwitterlinkedinby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *