Społeczny Opiekun Zabytków w Olsztynie – czy to możliwe?

W nawiązaniu do moich pism z 18.08.2016 roku, 28.09.2016r, z 06.10.2016r oraz pisma otrzymanego e-puap 10.10.2016r uprzejmie informuję, że moje działania zgodnie z ewolucją przekazywania informacji, najnowszymi zdobyczami technologii będą/muszą wyglądać inaczej. Społeczna opieka nad zabytkami realizowana przez instytucje (tu wskazane szkoły) ma zbyt wąski zakres oddziaływania. Podjęte już dziś z mojej strony działania – mają szerszy zakres. Działanie w szkołach – super, bo świadomość kulturowa, historyczna i odpowiedzialność za historię miejsc w których żyjemy jest bardzo ważna, a przekazana najmłodszemu pokoleniu powinna przynieść pozytywne skutki w przyszłości. Moje działania na wspomnianych w pismach płaszczyznach – docierają do szerszego grona odbiorców.

Google Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-MazurskiejJuż dziś dzięki moim staraniom Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej znalazł się w geolokalizacji na największym na świecie tego typu portalu maps.google.com

 

Jako jedyny broniłem zabytku przed próbą zniszczenia – w trakcie img_20161018_174937emitowanego na cały kraj programu „To jest temat” w TVP INFO 18.10.2016 godzina emisji 18:00 z przykrością odnotowałem bezczynność w tej sprawie służb odpowiedzialnych za ochronę zabytków.

 

Służby konserwatorskie oczekują ode mnie archaicznych metod działania, które trafiają do bardzo wąskiej grupy odbiorców. Jeśli taka wola – mogę „dla świętego spokoju” również i takie do spektrum działań wprowadzić zatem:

Pierwszy kwartał 2017 – pogadanka na temat historii Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, ze szczególnym uwzględnieniem żywej historii – z udziałem tych, którzy w okresie wojny i powojennym w Olsztynie żyli, przebywali.

Drugi kwartał 2017 – dokładna dokumentacja fotograficzna pomnika i otoczenia
(również otoczenia – Placu Dunikowskiego wpisanego do rejestru zabytków).

Stały nadzór nad tym, co wokół Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej będzie się działo w przestrzeni publicznej, nie tylko tej lokalnej ale i ogólnopolskiej.

Mam nadzieję, że wskazane we wcześniejszych pismach metody działania (oraz podejmowane dotychczas starania) wypełnią oczekiwania służb konserwatorskich? Liczę, że jestem osamotniony w przeświadczeniu, że Społeczny Opiekun Zabytków nie jest mile widziany na terenie który w swoim zakresie ochrony ma Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie. Jeśli jestem w tym przeświadczeniu osamotniony i jest ono błędne – sądzę, że będzie można do programu działania/opieki dopisać wspólnie zorganizowane szkolenie dla chętnych, którzy w Olsztynie będą chcieli zostać Społecznym Opiekunem Zabytków.

 

Z poważaniem                                                                                                           Krzysztof Kacprzycki

 

 

Do wiadomości:
Pan Piotr Grzymowicz Prezydent Miasta Olsztyna

Facebooktwitterlinkedinby feather
Facebooktwitterlinkedinby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *