#smog.owi ignoranci

 

Trzeba odnieść się do bagatelizowania problemu jakim jest smog w Olsztynie. Trzeba otworzyć oczy niedowiarkom/Tomaszom – chcą się wystawiać na działanie smogu – ich sprawa, ale nie mogą nam odbierać prawa do świadomych decyzji i prawa do życia w bezpiecznym środowisku.

Przykład ewolucji pokazuje, od czasów dinozaurów i ludzi pierwotnych – ten kto bagatelizował, twierdził, że dinozaura/niedźwiedzia nie ma rozliczany był przez ewolucję – to prowadziło do wyłączenia genów głupoty z obiegu. Nas niestety nie stać na tak długi proces zatem trzeba uświadamiać, może więcej osób zacznie myśleć!

Po ostatnim, kolejnym wzroście poziomu zanieczyszczeń przewaliła się przez cześć wirtualnej społeczności Olsztyna próba zbagatelizowania problemu, ba robiły to nawet osoby, które podejrzewałem o inteligencję – swoim działaniem wyprowadzili mnie z błędu, więcej go nie popełnię, niech idioci oddychają głęboko i myją okna (jakby pomyśleli, to zwrócili by uwagę, że okna nie są brudne od czystego powietrza).

https://www.youtube.com/watch?v=SCoK8vkAuBk (tu film z dedykacją)

 

Wiele zostało powiedziane podczas dyskusji w Gazecie Olsztyńskiej https://www.youtube.com/watch?v=gQ7dSCKpFAY&feature=youtu.be

niestety nie wszystko udało się tej formule powiedzieć, zatem:

Warto napisać jedno, smog nie jest przybyszem z marsa – jest sumą naszych działań, działań które doprowadzają do tego, że powietrze, którym oddychamy nam szkodzi.

Oddychając dziennie filtrujemy ponad 10 000 litrów powietrza na dobę, podczas wysiłku  6 razy i więcej. Jeżeli pył PM10 podrażnia układ oddechowy i jakoś sobie z nim jeszcze radzimy, o tyle pył PM2,5 trafia bez przeszkód do naszej krwi! Można wyliczać – zatem warto sprawdzić przed spacerem/biegiem jak to jest.

Część z Was uważa, że biegając w lesie problem ma z głowy – ja powiem tyle, zimą drzewa praktycznie nie oczyszczają powietrza. Jest śladowe osiadanie pyłu na

Miasto, władza samorządowa i wszyscy czujący się odpowiedzialni za własny los i bliskich nie powinni bagatelizować zagrożeń i zachęcać do tego innych. Bagatelizowanie zagrożeń to skrajna nieodpowiedzialność i głupota. Kto czyni to dla własnych celów politycznych/niechęci/próby dyskredytowania jest ……………….. (i tu można wpisać stosowne określenie).

Szkodliwy wpływ smogu na organizm człowieka został wielokrotnie sprawdzony, zbadany. Kto celowo wprowadza ludzi w błąd, naraża na utratę zdrowia powinien zostać napiętnowany.

Wszystkie portale dotyczące profilaktyki, ochrony zdrowia jednoznacznie określają zanieczyszczenie powietrza jak szkodliwe! Szkodliwe szczególnie dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i mających problemy z układem oddechowym! Zatem ten kto wprowadza w błąd – naraża innych na niebezpieczeństwo i powinien być za to napiętnowany. Nie ufasz, nie wierzysz – wrzuć hasło „wpływ smogu na organizm człowieka” do google i czytaj!

https://www.google.pl/search?q=wp%C5%82yw+smogu+na+organizm+cz%C5%82owieka&spell=1&sa=X&ved=0ahUKEwiyhMX47ufRAhUGKMAKHXLDDRcQvwUIGSgA&biw=1366&bih=657

 

Informacje o zanieczyszczeniu powietrza można sprawdzić na stronach WIOŚ lub bezpośrednio w jednej z dostępnych darmowych aplikacji na smartfony http://www.spidersweb.pl/2017/01/zanieczyszczenie-powietrza-smog-aplikacja.html

Ja osobiście mam apkę o nazwie Kanarek (http://www.dobreprogramy.pl/Kanarek-jakosc-powietrza,Program,Android,78377.html ) oraz Zanieczyszczenie powietrza (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.anddev.polishairpollution&hl=pl )

 

Jak najlepiej walczyć z głupotą – nie ma lepszej broni niż wiedza! Kto ma ochotę ignorować zagrożenie i myć okna, bardzo proszę! Proszę również o to, by oddychał głęboko i nie szczędził sił na filtrowanie zanieczyszczeń (pył PM10 zostanie w błonie śluzowej, a PM2,5 będzie w krwiobiegu i zostanie w organizmie, odłoży się w mózgu, spowoduje problemy krążenia) – działając świadomie, proszę nie dzwońcie na pogotowie bo działacie świadomie! Zostawicie miejsce dla tych, których wprowadziliście w błąd!.

Czego potrzebujemy – zwiększenia ilości punktów pomiarowych na terenie Olsztyna, identyfikacji źródeł powstawania zanieczyszczeń i szerokiej edukacji. Kilkoma prostymi metodami możemy bez ponoszenia dodatkowych kosztów znacząco sytuację poprawić!

Zmieniając sposób palenia w piecach jakie mamy (dobry poradnik jest dostępny pod adresem http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/ ) gorąco polecam.

Reagując na to co się wokół nas dzieje, nie można w sytuacji zagrożenia stać obok, trzeba działać! Wiecie, widzicie tłusty dym z komina, czujecie swąd palonych śmieci – trzeba dokonać zgłoszenia np. poprzez portal http://bezpieczny.olsztyn.eu/ lub aplikację w telefonie (w sklepie google Bezpieczny Olsztyn)

Trzeba porzucić na jakiś czas jazdę ala Macierewicz/Misiewicz tylko stosować się do zasad ekonomicznej jazdy – porzucić styl gaz/hamulec w podłogę. Zarówno to co wydostaje się z wydechu jak i ściera z klocków hamulcowych/opon pogarsza sytuację. Zachęcam do przesiadki w środki komunikacji publicznej (choć rozumiem, że nie zawsze to możliwe). Warto zmienić filtr kabinowy w samochodzie, warto pomyśleć na przyszłość o rekuperacji z filtrem zanieczyszczeń.

Rozwiązań jest całe spektrum – jednego nic nie zastąpi – niezbędne jest myślenie.

Będę starał się trzymać rękę na pulsie, to co było na tym etapie możliwe do zrobienia zrobiłem, za Waszą uwagę, rozmowy – serdecznie dziękuję. Macie jakieś wątpliwości, pytania – pozostaję do dyspozycji (najłatwiej na https://twitter.com/kacprzycki lub https://www.facebook.com/krzysztof.kacprzycki/ )

Negować najłatwiej, bo jak uznasz, że problem jest to nie możesz pozostać obojętnym! Negacja zagrożeń to nic innego jak strach/niechęć przed/do pracy?

 

 

 

Facebooktwitterlinkedinby feather
Facebooktwitterlinkedinby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *