śmieci cd.

Wrócenie do sprawy zajęło trochę dłużej niż zakładałem ważne sprawy i przeziębienie oderwały mnie od komputera. Teraz mogę sprawę śmieci opisać wielowątkowo i mam nadzieję zrozumiale.

Kilka wytycznych, które powinni wszyscy znać i brać pod uwagę zanim rozpoczną dyskusję w sprawie odpadów komunalnych:
1. Krajowy plan gospodarowania odpadami – http://www.mos.gov.pl/odpady/pgo/krajowy_pgo/index.html i kilka innych ważnych w sprawie dokumentów wraz z opracowaniami naukowymi. (w przeciwieństwie do innych blogowiczów uważam, że tabelki są niezmiernie ważne – tu wygoda bo są opracowane centralnie do całej Polski, wszystkie samorządy powinny opracowywać swoje plany mając na uwadze wytyczne centralne)
2. Ustawa o odpadach – http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20010620628

Jeśli starczy Wam zapału by przebrnąć przez setki stron to śmiało możecie i powinniście brać udział w dyskusji na temat odpadów komunalnych.

Teraz kilka faktów obrazujących to co się dzieje z odpadami w Olsztynie:

1. Gospodarkę odpadami w mieście prześwietlają „literki” i nie widać końca postępowania.
2. Sprawa uchwały RM wprowadzającej praktyki monopolistyczne – w UOKiK postępowanie przygotowawcze pozwoliło wszcząć dalsze postępowanie w sprawie z urzędu – zmian brak a miasto może otrzymać karę.
3. Miasto uśmierciło wysypisko w Łęgajnach, czeka nas mieszkańców pokrycie kosztów rekultywacji, zamiast eksploatować dalej wysypisko i sukcesywnie rekultywować, patrz mieć czas na wprowadzenie rozwiązań mało kosztowych i zgodnych z krajowym planem gospodarowania odpadami.

Warto na marginesie nadmienić że ministerstwo środowiska negatywnie oceniło wojewódzki plan gospodarowania odpadami.

Tu postawię kilka tez, których zbytnio nie będę uzasadniał – kto przeczytał uważnie w/w dokumenty będzie miał własny pogląd na całą sytuację:
1. Rada Miasta działa na szkodę mieszkańców, miasta i regionu wprowadzając prawo drenujące portfele mieszkańców.
2. Decyzje Rady Miasta są podejmowane jako decyzje polityczne, sterowane nie mające uzasadnienia ekonomicznego.
3. Prawo ustanawiane przez Radę jest sprzeczne z przepisami wyższego rzędu nie poprawia jakości życia mieszańców.

Radni byli o sprawie informowani niestety nie podjęli w sprawie działań 🙁

Oto przedruki z pism kierowanych do szefa Rady Miasta (PO) niestety sprawa pozostawiona bez odpowiedzi, na szczęście nie grozi za to mieszkańcom kara finansowa, ale podjęcie wskazywanych działań zakończyłoby problem ze śmieciami.

Kasa wraz z naszymi śmieciami wędruje do innych województw -a Olsztyn? – Olsztyn nic w tej sprawie nie robi 🙁

Pierwszą moją wypowiedź w sprawie śmieci można przeczytać http://www.zacisze.olsztyn.pl/?p=312 (data publikacji 20 kwietnia 2007r)

ps. Cieszy mnie, że wreszcie politycy zaczynają dostrzegać problem – patrz Blogi J. Szostka i J.Szmita – żywię nadzieję, że zaangażowanie polityków różnych opcji politycznych pozwoli raz i na zawsze zakończyć tą sprawę z pożytkiem dla mieszkańców i miasta.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.