przeciwdziałanie eksterminacji drzew w Olsztynie

Wiele razy zwracałem się do Pana w sprawie ochrony środowiska, przyrody i innych czynników, które mają wpływ na komfort życia w naszym mieście. Kilkukrotnie poruszany był również temat wycinania drzew. Stoimy na progu kolejnego zmniejszania ilości drzew w związku z rozbudową układu komunikacyjnego ( w tym również linii tramwajowej) zatem zwracam się do Pana z prośbą o podjęcie następujących działań:

 

1.      Określenie miejsc na terenie Olsztyna gdzie jest możliwe uzupełnienie drzewostanu, określenie miejsc w których możliwe jest wprowadzenie nowych nasadzeń różnych gatunków drzew.

2.      Wskazanie gatunków najbardziej pożądanych w Olsztynie (nie tylko ze względów estetycznych, ale również pod kątem zdolności oczyszczania powietrza).

3.      Utworzenie mapy (np. dodatkowa warstwa w msipmo.olsztyn.eu) celem upublicznienia możliwych miejsc nasadzenia.

4.      Uruchomienie możliwości – nasadzeń społecznych, nasadzeń mieszkańców – mody, która rozprzestrzenia się na terenie polskich miast. Coraz częściej mieszkańcy poszukują trwałego zaznaczenia doniosłych wydarzeń w życiu (tu nawiążę do sprawy kłódek na barierkach mostu) – a posadzenie drzewa oprócz trwałego zaznaczenia wydarzenia podniesie jakość przestrzeni miejskiej.

5.      Mamy wiele terenów w mieście które czekają na udostępnienie mieszkańcom (sam w imieniu Rady Osiedla Generałów zwracałem się o ogłoszenie konsultacji społecznych w sprawie Parku Zacisze), wielokrotnie mówiliśmy o terenach przy Nagórkach – są w mieście tereny które mogą stać się zarówno miejscem do rozwijania nowej mody.

6.      Wnoszę również o rozpatrzenie możliwości zabezpieczenia drzew przed działalnością czworonogów (obsikiwane drzewa mają zwyrodniałą korę) – destrukcyjne działanie szczególnie we wczesnym okresie wzrostu.

Liczę na kompleksowe podejście do problemu, pewne rozwiązania możemy częściowo zaimplementować z Bydgoszczy gdzie akcja nazywa się „Drzewa Młodej Bydgoszczy – Tu są nasze korzenie”, „Drzewa Młodej Bydgoszczy – Tu są nasze korzenie” lub Gorzowa gdzie do akcji włączył się zarówno klub sportowy, jak i posadzono 670 drzew na 670 lecie miasta. Jeszcze inny wydźwięk ma akcja proponowana przez Kraków, gdzie akcji nadano nazwę „Drzewo za drzewo” – jednakże uważam, że nasza olsztyńska propozycja powinna mieć unikatowy i dobrze przygotowany charakter. Może warto znamienitych gości, którzy nas odwiedzają (np. z miast partnerskich, dyplomatów, znamienite osoby uhonorować pozostawieniem świadectwa w postaci posadzonego drzewa ze stosowną adnotacją (np. kamieniem (na którym można przysiąść) z wyrytym okolicznościowym napisem.

 

Może również olsztyńskie firmy, przedsiębiorcy będą z okazji ważnych wydarzeń również włączyć się w akcję i przeprowadzić nasadzenia drzew.

 

Możliwych wariantów jest całe spektrum. Proszę również o podejmowanie działań, które w trakcie remontów, modernizacji i robót liniowych pozwolą odzyskać przestrzeń na stosowane nasadzenia (dziś rozmieszczenie sieci w mieście coraz częściej utrudnia poszukiwanie miejsc na nowe nasadzenia).

 

Zmiany przepisów określane jako „LEX Szyszko” pozostawiły w mieście trwałe ślady, których przez wiele lat nie uda się odtworzyć. Zatem nie pozostaje nic innego jak podchwycić myśl i ubrać ją w odpowiednie przepisy, możliwości i ułatwienia.

 

Pozostając do dyspozycji – deklarując pomoc

 

Facebooktwitterlinkedinby feather
Facebooktwitterlinkedinby feather

2 komentarze

  • aleksander

    Kilka lat temu rozmawiałem z prezydentem Grzymowiczem na temat społecznej akcji sadzenia drzew przez mieszkańców.Drzewo miało upamietniać jakieś wydarzenie z życia ofiarodawcy (np.urodziny potomka) lub być darem dla miasta.Każde posadzone drzewo miało mieć tabliczkę z nazwiskiem ofiarodawcy:np.rodzina Kowalskich swojemu miastu,Kowalscy na pamiątkię urodzin córki Joanny itp.
    Przekazałem prezydentowi zdjęcia pokazujące jak to wygląda w Lipsku.Po otrzymaniu ustnych podziekowań za obywatelską inicjatywę zapadła cisza.I trwa.
    Nie ma klimatu na zieleń w Olsztynie.

  • Kacprzycki

    Akcja społecznego sadzenia drzew odbyła się na Osiedlu Generałów 25 maja 2018 roku – to dowodzi że jednak można tendencję zmienić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *