Promocja miasta – głos w konsultacjach

Nie mogąc uczestniczyć osobiście w prowadzonych konsultacjach społecznych poprzez list otwarty kieruję do Państwa – Grupy Eskadra sformułowane na piśmie wnioski i pomysły pod rozwagę i przyjęcie do konsultacji. Informuję również, że już kilkukrotnie próbowałem przybyć na organizowane przez Państwa konsultacje – niestety informacja o terminie ich przeprowadzania była niedostępna dla szerokiej opinii publicznej – takie działanie skłoniło mnie do wystosowania oficjalnego zapytania do Ministra Infrastruktury o modelowy sposób przeprowadzania konsultacji społecznych, zapytanie zostało również do mentora III sektora w Polsce – Fundacji Batorego, liczę że w wyniku współpracy nastąpi zwiększenie dostępności konsultacji nie tylko w sprawie strategii promocji miasta.

W kilku podpunktach zaproponuje wprowadzenie do rozważań dodatkowych pomysłów na zwiększenie zainteresowania Olsztynem, wywołanie zainteresowania miastem i stworzenie potrzeby zaspokojenia ciekawości.

  • Położenie Olsztyna blisko Pól Grunwaldu – coroczne obchody rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem przyciągają na pola bitwy kilkaset tysięcy widzów z całej Europy, infrastruktura gminy Grunwald i okolic nie jest w stanie obsłużyć tak ogromnej rzeszy turystów, spotkania na polach bitwy to największa w europie tego typu impreza a wraz z obchodami 600 lecia bitwy może to być największa tego typu impreza na świecie. Olsztyn nie może ominąć takiej okazji – powinien się włączyć i dla miłośników średniowiecza i rycerstwa przygotować ofertę towarzyszącą. Malbork ma swoje oblężenie, Gniew – Potop Szwedzki, Grunwald – 1410 rok, a Olsztyn 1520 r – rok w którym to Mikołaj Kopernik dowodził obroną zamku w Olsztynie. Wpisując to w ciąg wydarzeń, organizując z pasjonatami rycerstwa inscenizację możemy znaleźć niszę i zapobiec – odebraniu nam Kopernika (najsławniejszego na świecie mieszkańca Olsztyna) przez Toruń, oraz ukrócić zakusy miasta Kraków, które chce Warmii i Mazurom odebrać obchody Bitwy Pod Grunwaldem. Zapraszam do zapoznania się z tym wspaniałym świętem – obecnie twa ono już blisko 1,5 tygodnia z udziałem Olsztyna może znacząco zyskać na atrakcyjności dla wybrednych uczestników (hotele, restauracje, dodatkowe atrakcje – Olsztyn to wymarzone miejsce wypadu na pole bitwy)
  • Atut dany nam przez naturę – jeziora, jestem czynnym żeglarzem, członkiem YKP Olsztyn, z troską przyglądam się staraniom pasjonatów żeglarstwa prowadzącym kursy, działającym mimo braku wsparcia ze strony władz miasta i regionu. Olsztyn ma szansę wypełnić lukę w tej dziedzinie żeglarstwa w której nie mają szansy na to miejscowości położone wokół WJM. Olsztyn ma wszelkie predyspozycje by stanowić rodzinną bazę szkoleniową, dziecko korzysta z uroków żeglarstwa (robi kurs, szkoli, się czynnie wypoczywa pod okiem wykwalifikowanych i doświadczonych żeglarzy) rodzice korzystają z uroków olsztyńskich zabytków, kawiarni, spacerów na promenadach (które mam nadzieję wreszcie zostaną wybudowane). Olsztyn ma najlepszą w Polsce załogę w klasie DZ i wielu znakomitych żeglarzy, nie uwzględnianie takiego potencjału to niewykorzystywanie szansy będącej pod ręką.
  • Na terenie miasta i wokół znajdują się piękne lasy jednakże infrastruktura towarzysząca jest w opłakanym stanie, leśne ścieżki dydaktyczne (przy tych w Myszyńcu, Spychowie) to jak kropla w kałuży możliwości, Łyna, bliskość rzeki Marózki, możliwość czynnej turystyki kajakowej, (znane są w całym kraju spływy Krutynią) proszę sprawdzić jakie możliwości daje Olsztyn i okolice – Olsztyn może być stolicą turystyki w kajaku.

W tych kilku zdaniach przedstawiam zarys koncepcji, jeśli uznają Państwo zarys te propozycje jako godne uwagi z chęcią podzielę się głębszymi przemyśleniami i pakietem rozwiązań, które można wykorzystać dla dobra miasta i mieszkańców.

Warto rozważyć jeszcze jedną propozycję – otwarcie dla zwiedzających wieży ratuszowej, rozmawiam z wieloma osobami z całej Polski i z za granicy, wielu powodowanych ciekawością chce przyjechać do Olsztyna tylko po to, by obejrzeć panoramę miasta z płaszczyzny ratusza. Jak i czy wykorzystamy dla dobra miasta i historii tą ciekawość – obecnie leży w Państwa rękach.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.