posiedzenie Komisji Gospodarki
Na Komisji, której posiedzenie odbyło się w środę 16-go maja nie odbyła się dyskusja nad realizacją strategii rozwoju miasta (szkoda, bo do tego punktu specjalnie się przygotowałem). Dyskutowaliśmy natomiast nad szerokim spektrum spraw, które w tym poście postaram się przybliżyć.
Dużo czasu zabrała dyskusja o nazewnictwie ulic w okolicach Koszar Dragonów – znane są wnioski Stowarzyszenia byłych żołnierzy 15 dywizji, która stacjonowała w Olsztynie – by nazwać imieniem tej formacji ulicę, oraz wniosek Stowarzyszenia Św. Warmia – by nadać ulicy nazwę „Dragonów”. Dotarły do mnie też informacje o wnioskach „grupy radnych PO” by nadać imiona Kuronia i Kotańskiego. Wspierałem szczególnie wniosek 15-tki (bo jest ta sprawa mi osobiście znana i z tym wnioskiem się w dużej części utożsamiam) oraz Św. Warmii – doceniam działania Stowarzyszenia, zaangażowanie w ocalenie historii miasta, zwłaszcza przez dr. Bętkowskiego.
Kolejna sprawa to tablica upamiętniająca postać Rojka – tu mam pewne wątpliwości co do walorów estetycznych propozycji, bo merytorycznie pomysł wspieram z całego serca, tylko wolałbym upamiętnienia dokonać za pomocą ambitnej małej architektury ławeczka z rowerem i odpoczywającym rowerzystą, czy też sama postać na bicyklu. Granitu z napisami mamy sporo w Olsztynie, tylko ocena jako interesujący, piękny w żadnym z przypadków nie jest wskazana.
Długą dyskusję wszczęła przy okazji omawiania problemów z przystankiem (kościół ma duże obiekcje, w materii czy w okolicach miejsca świadczenia usług religijnych może się znajdować przystanek MPK? Nasyłając ciągle członków rady parafialnej itp z wnioskami by go usunąć, przestawić, zamknąć) Kościołowi w Olsztynie to nawet komunikacja publiczna przeszkadza! Ma w tej sprawie odbyć się narada Dyrektorów MZK i MZDiM. Poprosiłem by Panowie przy tej okazji omówili sprawę jaką poruszyłem na ostatnim spotkaniu Rad Osiedli z Prezydentem miasta – uporządkowanie terenu wokół wiat przystankowych, nie można przy na i przy przystanku palić, zatem zasłane „petami” są dalsze okolice. Konieczne jest wprowadzenie w odpowiedniej odległości estetycznych popielnic (wypełnionych piaskiem bądź drobnymi kamieniami), a później uruchomienie kontroli Straży Miejskiej by za pomocą „kija i marchewki” raz na zawsze uporządkować tą dziś chorą sytuację.
Kolejna dyskusja odbyła się wokół budowy nowej elektrociepłowni, odniosłem się w tym miejscu do obietnicy Pana Prezydenta Szwedowicza, że Radni będą informowani o postępie prac, kierunku ustaleń – niestety taki fakt nie zaistniał – więc trzeba obietnicę było przypomnieć. Odniosłem się też do rozmów jakie w tej materii odbyłem, prosząc o wzięcie pod uwagę w przypadku wersji gazowej – niepewności na rynkach światowych, oraz zaostrzającej się sytuacji na arenie międzynarodowej. Do tematu wrócimy – następny tydzień ma przywitać nas nowym portalem informacyjnym, na którego łamach będziemy mogli dowiedzieć się większej ilości szczegółów. To była kolejna dyskusja w materii ciepłowniczej – dziękuję za stały kontakt Związkowcom z MPEC – Panowie Wasze informację i pytania są niezmiernie cenne.
Korzystając z okazji obecności Dyrektora ZKM poprosiłem o informację dotyczącą testów taboru zasilanego LNG w Olsztynie – to sprawa na jaką zwracali mi uwagę mieszkańcy Olsztyna. Testy nie są jeszcze zakończone ale wstępne wyniki rokują pozytywnie na przyszłość. Będziemy do tematu jeszcze wracać.
Poświęciłem też czas na dyskusję dotyczącą stanu technicznego i zabezpieczenia Koszar Dragonów – to o czym informują media to wstyd i powód do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych. To podważa wiarę w skuteczność organów miasta, zwłaszcza, że w tej sprawie już interpelowałem na Sesji Rady. Zasugerowałem: jeśli obecny nadzór jest nieskuteczny, może warto wynająć obiekty za przysłowiową złotówkę – to sprawi, że wiele par oczy będzie tych obiektów pilnować. Może warto się skontaktować ze skłotersami, poprosić o współpracę, a nie ciągle się z nimi „ganiać”. Pani Prezydent udzieliła informacji, że w tej materii trwają negocjacje z wydziałem sztuki UWM – klaruje się realizacja zamiany funkcji tego obiektu na kulturalną.
byby