podsumowanie czerwcowej Sesji Rady Miasta

Kto obserwował ostatnie tygodnie, wie że znaczna część uwagi opinii publicznej była skierowana na plany miasta – budowy wielkiego kombinatu energetycznego, który miał się zamknąć w przedziale 700 milionów do miliarda złotych. Znana jest sytuacja finansowa miasta – przez tramwaje i „projekt śmieciowy” praktycznie w okresie najbliższych lat nie można oczekiwać (przy tym układzie władzy w mieście) żadnych spektakularnych inwestycji. Braki w kasie (Prezydent nie chce zachęcać do tego by się w Olsztynie osiedlano i płacono podatki) – apelowałem by ten stan zmienić niestety bezskutecznie.

Układany skrzętnie scenariusz w sprawie budowy elektrociepłowni udało mi się zrealizować w 100% – nie tylko, że nie podzieliliśmy spółki – to jeszcze udało się przekonać część ekspertów pracujących nad projektem, że jednak w rolniczym, ekologicznym, turystycznym regionie, którego stolicą jest Olsztyn potencjał produkcji biomasy istnieje! (szkoda, że trwało to ponad 7 miesięcy).

Okazały się w pełni zasadne obawy, że PiS chcąc zwołać nadzwyczajną sesję, będzie uprawiał tylko politykiwerstwo,  a nie merytoryczną dyskusję – dziś z perspektywy czasu twierdzę, że wycofanie poparcia pod wnioskiem było jak najbardziej słuszne, bo przedstawicielom skrajnej prawicy w Radzie Miasta starczyło „pary” tylko na  jeden punkt porządku obrad.

Ile było punktów, w których można było zabrać głos, uzyskać informację w sprawie budowy elektrociepłowni – dokładnie pięć!

Najpierw (zgodnie z moim wnioskiem z piśmie z dnia 12/06/2012r) była wielogodzinna informacja/dyskusja o projekcie. Tu było sprytne zagranie ze strony koalicji by ten punkt wprowadzić jako 2 w porządku obrad – zgłoszeni do dyskusji mieszkańcy licząc na „tradycję” zarezerwowali czas do 10-11 a dyskusja zakończyła się grubo po południu. W ten sposób częściowo odstrzelono ten punkt, jednak – będąc na łączach elektronicznych uzyskałem od wnioskodawców informację, że nie mogą dłużej czekać – dostarczą wystąpienia pisemnie:-) – więc ten punkt należy uznać  jako drugi, a podejrzewam, że część dyskusji udzieliła odpowiedzi na jedne obawy ale wzbudziła następnie!

Trzecim punktem była dyskusja nad projektem zmiany Studium – poszerzamy możliwości o zgodę na stosowanie w nowym obiekcie paliw odnawialnych! Coś o co zabiegałem.

Czwarty punkt i piąty to interpelacje Radnych i zapytania o decyzje Prezydenta w okresie międzysesyjnym – tu akurat zapytany Prezydent o to, co było na zgromadzeniu wspólników MPEC – (w informacji było zapisane, przyjęcie porządku obrad, wybór przewodniczącego – i na tym się kończyły zapisy – a my mieliśmy informację, że zapadła tam decyzja o podziale – teraz jestem ciekaw zapisów w protokole z sesji ;-)) Prezydent odpowiadał długo – ale omijał temat! 🙂 Czyli celnie trafiony.

Zamiast pieniackiej sesji nadzwyczajnej mieliśmy możliwość rozpracować temat i poszerzyć swoją wiedzę w tej materii – udało się jeszcze wprowadzić konsultacje społeczne – czyli sukces pełen! Obraził się na mnie radny PiS’u śmiertelnie ale to żadna cena za walkę o prawdę, prawo i sprawiedliwość – choć to oni mają to w nazwie (może właśnie tylko w nazwie:p) reki mi już nie podaje, nie będę zatem o to zabiegał, trzeba wyzbywać się kompleksów.

Kolejny element sesji to absolutorium dla Prezydenta – pierwotnie chciałem być przeciw, jednak po dyskusji tylko wstrzymałem się w głosowaniu – dlaczego – oto odpowiedź: za ten bałagan w inwestycjach (brak odpowiedzi na pytanie jakie są koszty społeczne inwestycji) półroczne zwodzenie – ile wpływów ze strefy płatnego parkowania, brak rozliczenia programu „50tys dla Rad Osiedli” Pracując w komisji budżetu nie mogę uzyskać tych informacji – to jak mogę poprzeć udzielenie absolutorium za wykonanie budżetu?

Prezydenta to musiało strasznie zaboleć – więc nazwę to najdelikatniej odniósł się do tego w sposób dziwny – zgłosiłem się do 'ad vocem” – tu sprytem wykazał się Przewodniczący Rady ogłosił przerwę i głosu mi nie udzielił! Po przerwie już inne punkty. Odniosłem się zatem do tematu w interpelacjach.

O pozostałych wydarzeniach na sesji i innych sprawach w kolejnych postach.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.