ogromny wysiłek, dążenie do celu

Ostatnie tygodnie to czas poświęcany na podejmowanie dużych wyzwań. W poniedziałek odbyło się ważne wydarzenie  I część konferencji poświęconej gospodarce odpadami komunalnymi. Jednym z najważniejszych wniosków jest konieczność stworzenia jednolitych procedur przeprowadzania konsultacji społecznych w mieście. To co teraz się dzieje to pastisz konsultacji. Konsultacje w Olsztynie to zaznaczenie na czekliście X – w kratce konsultacje społeczne odbyte.  Nie ma standardów demokratycznych, to co się dzieje to nie tylko brak budowy społeczeństwa obywatelskiego – to wręcz bombardowanie jedno zalążków. Czas zewrzeć szyki – oficjalnie informuję, że Stowarzyszenie Zacisze przystępuje do budowy koalicji NGO + zaangażowani mieszkańcy + Rady Osiedli celem porozumienia będzie wypracowanie  modelu konsultacji społecznych w Olsztynie.

Dziś też w komentarzach do art na olsztyn.gazeta.pl i wm.pl napisałem kilka zdań uwag. Miałem przygodę podstawami ekonomii a jak widać z tego co się dzieje w mieście byłem jednym z nielicznych, którzy robili notatki.

Będę się powtarzał do upadłego. Jakim prawem miasto znów chce regulować to co powinien zrobić rynek. Prosta ekonomia – jak będzie więcej galerii to będzie konkurencja. Co spowoduje konkurencja a np to, że bilety do kina będą tańsze. Konkurencja spowoduje również to, że czynsz na powierzchnie handlowe znacząco spadnie. Ceny dziś w Olsztynie są zaporowe – dziś opłaca się pojechać do wa-wy do 3miasta na zakupy. Będzie taniej nawet z uwzględnieniem dojazdu. Prosta ekonomia. Trzeba też zadać pytanie czy władza w Olsztynie reprezentuje interesy wielkiego kapitału? [galerii by rynek nie był nasycony, by były wysokie stawki najmu] czy powinna reprezentować interesy mieszkańców [konkurencja = tanio, konkurencja spowoduje, że na stoiska w galeriach będzie stać lokalne firmy a nie tylko sieciowych potentatów]?

Pytania są – ale czy odpowiedzi są tak w Olsztynie oczywiste ??

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.