Odpowiedzialność polityczna za złą, lub brak decyzji

Wczorajsza konferencja prasowa była poświęcona sprawom  edukacji, edukacji tej na najniższym poziomie – przedszkolnej. Nie wychylałem się ze sprawą bez jakiegokolwiek doświadczenia. Obserwujący olsztyńską scenę polityczną i społeczną zapewne przypominają sobie zamieszanie wokół próby likwidacji m.in. szkoły 33, 32 i innych szkół. Sprawa miała miejsce 3 grudnia 2009r. Z listem otwartym można się zapoznać na stronie RM SLD www.SLD.Olsztyn.pl.

Podobne działania miały miejsce przy okazji ratowania przedszkola na osiedlu Generałów, tym razem było mi łatwiej – jako Radny miałem bezpośredni dostęp do informacji, a zadawane pytania musiały uzyskać odpowiedź. Przedszkole przy ul. Maczka będzie przedszkolem publicznym – takie są ostatnie deklaracje Prezydenta.

Rozwiązanie problemu, zbyt wysokich opłat za przedszkola w Olsztynie jest proste z punktu prawnego – zmiana uchwały, ale czy możliwe z punktu widzenia politycznego – sprawdzimy. Jako jedyny wstrzymałem się od poparcia podwyżek na marcowej sesji Rady Miasta.

Rozwiązanie drastyczne i siłowe, również możliwe to pozew zbiorowy – dokumenty wykonawcze do uchwały są niezgodne z ustawą i konstytucją. Nie taka myśl przyświecała prawodawcy.

Czasem trzeba przyznać się do błędu i go poprawić. Czy stać na to Radnych w Olsztynie – zobaczymy.

Przedszkole w Biskupcu, to już dziś odbędzie się sesja Rady Gminy. Ustalenia jakie obowiązywały jeszcze wczoraj do południa, wieczorem okazały się nieaktualne. Odpowiedzialność samorządowców – tam nikt jej tam nie widział. Jeśli brakuje odpowiedzialności – łamane są ustalenia trzeba wyciągnąć odpowiedzialność polityczną. Mam zaproszenie na 12:00 do Biskupca, jednak prawdopodobnie nie zdążę dotrzeć ze względu na obowiązki służbowe.

Oświata w Biskupcu ma straszne wąsy porośnięte zieloną rzęsą. Ani minister, ani wojewoda nie podjęli skutecznych działań by rozwiązać konflikt. Wszak to przedstawiciele ich ugrupowania doprowadzili złymi i nieodpowiedzialnymi decyzjami do konfliktu i nie chcą go rozwiązać. Taka oportunistyczna i kolesiowska postawa nie może liczyć na moje milczenie.

Panowie trzeba mieć odwagę. Ciekaw jestem stanowiska jakie po podjętych działaniach będą prezentowali szef partii w województwie i krajowy lider. Czy na wyższych szczeblach w logo jest jeszcze kończyna, czy tak jak w Biskupcu mamy kontakt z rzęsą na błotnistym stawie?.

 

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.