odpowiedzi na pytania Gazety Wyborczej
Te kilkanaście odpowiedzi mam nadzieję, że skłoni was do tego by w niedzielę 25 października iść na wybory. Zagłosujcie na listę nr 6 – listę Zjednoczonej Lewicy, jeśli w okręgu nr 35 zagłosujecie na mnie – nr 10 będę zobowiązany.
Miłej lektury i słusznych wyborów!
Jak oceniają Państwo sposób wydawania dotacji unijnych na Warmii i Mazurach? Czy jest on optymalny?
Nie zawsze środki z dotacji unijnych są wydawane w sposób właściwy, warto tu dodać, że do każdego euro trzeba dołożyć złotówkę wkładu własnego (z budżetu państwa, czy samorządu) jako przykład negatywny często przywoływane są Termy Warmińskie, czy zbyt drogi port w Węgorzewie. Najlepszym sposobem na wydatkowanie środków są takie inwestycje, które przynoszą nowe miejsca pracy, takie inwestycje, które w trakcie ich trwania będą się samofinansowały albo przynosiły zyski – oszczędności. Nasz region do rozwoju potrzebuje wiele nowych miejsc pracy.
W jakim kształcie powinna być budowana droga nr 16
Droga dziś jako całość pozostawia wiele do życzenia, odcinek Barczewo – Biskupiec to jest cel do jakiego trzeba dążyć. 16 powinna połączyć skutecznie Grudziądz – Iławę – Ostródę – Olsztyn z Mrągowem – Mikołajkami aż po Augustów – nie za wszelką cenę jako trasa ekspresowa ale przejezdna i w całości droga do pokonania z prędkością 90km/h i więcej. Ostróda możliwa do połączenia z Olsztynem przez Olsztynek. Konieczne w pierwszej kolejności dobudowanie obwodnic z poszanowaniem przestrzeni i środowiska.
Jaka jest propozycje dotycząca północnej obwodnicy Olsztyna?
Trwają kolejne próby zjednoczenia samorządów, niestety występuje w tej sprawie różnica interesów nie do pogodzenia. Największy problem dostrzec można na terenie gminy Dywity, gdzie będące w rezerwie pod pierwotny przebieg trasy grunty pozwolono zabudować, co dziś czyni inwestycję bardzo drogą i trudną politycznie. Jeśli negocjacje będą się przedłużać konieczne jest szukanie rozwiązań realnych ale o wyższych kosztach – droga o niższych parametrach.
Czy na Warmii i Mazurach powinien powstać Park Narodowy?
Park narodowy może powstać na terenie naszego województwa, ale musi być zapewniony system rekompensat dla mieszkańców i samorządów z tytułu zwiększenia wymogów, obostrzeń i kosztów funkcjonowania.
Jaka powinna być polityka dotycząca uchodźców i czy powinni trafić na Warmię i Mazury?
Wrażliwość społeczna, pamięć historii Polski i naszej tułaczki po świecie nie pozwala obojętnie patrzeć na tragedię ludzi. Pomoc będzie skuteczna jeśli będzie trafiała na miejscu w serce konfliktów stabilizując sytuację na bliskim wschodzie i powstrzymując ucieczkę z ojczyzn.
Obecna sytuacja nie może dalej trwać, dziś na kryzysie uchodźców traci cała Europa – zyskują tylko przemytnicy i nacjonaliści strasząc uchodźcami. Polska działając solidarnie w ramach struktur międzynarodowych nie może zapominać o bezpieczeństwie Polaków, nie powinno być drogi „na skróty” tylko stosowanie procedur imigracyjnych, sprawdzenie kto do Polski chce dotrzeć, zostać a kto tylko traktować nasz kraj jako kolejny etap „przesiadki”. Pomoc tak ale z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa w kraju, regionie. Konieczna ofensywa dyplomatyczna i wsparcie procesów stabilizacyjnych i pokojowych – likwidacja przyczyn ucieczki!
Czy i w jaki sposób Warmia i Mazury możne nadrobić dystans do bogatszych regionów kraju?
Konieczne jest skuteczne i mądre wykorzystanie budżetu środków europejskich na niwelowanie różnic rozwojowych. Musimy mądrze zainwestować środki tworząc nowe miejsca pracy – by warto było tu mieszkać, żyć i pracować. Dziś mieszkańcy naszego regionu migrują „za chlebem” co zamiast niwelować różnice, stale je pogłębia. Świeże powietrze, ładne widoki, zdrowa żywność to nie wystarczy by trwające procesy odwrócić.
Czy płaca minimalna powinna być zróżnicowana w zależności od zamożności regionu?
Wyższe płace to większy potencjał konsumpcyjny mieszkańców, popyt regionalny, wyższe płace to również wyższe wpływy do budżetu samorządów regionu. Musimy wszyscy zrobić wszystko, by nie tylko na Warmii i Mazurach stosowano płacę minimalną, ale by pracownicy zarabiali średnią krajową i więcej.
Jak zatrzymać na Warmii i Mazurach młodych ludzi?
Dziś brakuje miejsc pracy, a te, które są to albo oparte na umowach śmieciowych, albo te najniżej płatne. Młodzi ludzie chcąc założyć rodzinę, godnie żyć szukają stabilnych dochodów za granicą bądź w innych regionach kraju. Oprócz nowych dobrze płatnych miejsc pracy muszą być dobre warunki do życia, dostępne miejsca w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Nasz region musi się pozytywnie wyróżniać, by warto tu zamieszkać i założyć rodzinę.
Jaki jest państwa pogląd na dążenia, by Elbląg odłączyć od województwa warmińsko-mazurskiego?
To błędny kierunek – Elbląg przy Trójmieście byłby biednym i mało znaczącym ośrodkiem, w naszym województwie jest drugim co do wielkości ośrodkiem miejskim, jedynym miastem portowym w województwie. Przez wiele lat wytworzyła się zdrowa konkurencja, współzawodnictwo – dalej współpracę powinniśmy pogłębiać i rozwijać. Teraz powinniśmy stawiać na szybkie połączenie kolejowe – bo drogowe w oparciu o S7 stopniowo staje się faktem. Razem możemy tylko zyskać, oddzielnie bezwzględnie stracimy.
W jaki sposób wspierać osoby, które zdecydują się na posiadanie dzieci?
Wielopoziomowo – dziś posiadanie dziecka, to pasmo wyrzeczeń a przy odrobinie pomocy będzie to samo szczęście.
1. Muszą być dostępne, najlepiej bezpłatne miejsca w żłobkach i przedszkolach.
2. System szkół nie może powodować „wędrówki ludów” co obserwujemy w Olsztynie i wielu miejscach w regionie – dowożenie dzieci w poszukiwaniu lepszej edukacji.
3. Dostępna opieka dla kobiet w ciąży, nie może wizyta w gabinecie ginekologa, bądź innego specjalisty wiązać się z wydatkiem 100-200 złotych, bądź wielotygodniowym oczekiwaniem w kolejce – ciąża trwa tylko 9 miesięcy i każdy dzień jest/może być decydujący o zdrowiu i życiu nie tylko matki ale i dziecka.
4. Wprowadzić bony edukacyjne dla rodzin, gdzie to rodzice będą mieli możliwość zadecydować jak najlepiej wesprzeć edukację dziecka – prowadząc ją osobiście czy powierzyć specjalistom.
5, Budowanie przestrzeni publicznej, przyjaznego odpoczynku, wsparcie kultury – organizacja czasu wolnego.
6. Reforma systemu oświaty – nauka w szkole, a nie na barkach rodziców, jeśli proces edukacji ma się opierać na pracach domowych, to rodzice powinni otrzymywać za to wynagrodzenie.
Czy należy zalegalizować związki partnerskie, także jednopłciowe?
To część intymna, relacji między ludźmi – w sferę prywatną państwo w ograniczonym zakresie powinno ingerować. Dla wszystkich, którzy chcą powinna być taka możliwość – nie może być dyskryminacji ze względu na uczucia, przekonania.
Czy państwo powinno finansować in vitro?
Jak najbardziej tak, bezpłodność jest chorobą cywilizacyjną i powinniśmy dzięki medycynie temu przeciwdziałać, leczyć bezpłodność.
Czy powinno się zlikwidować finansowanie przez państwo nauki religii w szkołach?
TAK, TAK i jeszcze raz TAK! – religia powinna wrócić do sal katechetycznych i być finansowana przez związki wyznaniowe. Obecnie funkcjonujący system jest wypaczony, nie służy ani kościołom, ani nie kształci lepszych ludzi.
Jaki jest Państwa stosunek do przywilejów emerytalnych górników, służb mundurowych, sędziów i prokuratorów?
Przywileje grup społecznych, których praca wymaga wyrzeczeń w części rekompensują zmianowy czas pracy, zagrożenie w pracy – są dodatkowym bonusem. Jeśli mają następować zmiany muszą następować stopniowo, nie mogą działać ze skutkiem wstecz.
Czy należy obniżyć wiek emerytalny i w jaki sposób to zrobić?
Tak należy obniżyć wiek emerytalny, trzeba powiązać go ze stażem pracy. Proponowany przez Zjednoczoną Lewicę 40 letni staż pracy pozwoli z jednej strony zabezpieczyć wpływy jak również interes pracowniczy. Praca do śmierci to zły kierunek. Do stażu pracy w przypadku rodziców powinien być wliczany urlop wychowawczy, macierzyński/tacierzyński – działanie jako element polityki prorodzinnej.
Czy Polska powinna przyjąć walutę euro?
W perspektywie TAK, wspólna waluta to jeden z etapów dalszej integracji w Unii Europejskiej – dzięki zmianie waluty wkroczylibyśmy do elitarnego klubu państw Eurogrupy. Nie może to się odbyć bez odpowiedniego przygotowania, dziś nie spełniamy warunków tzw konwergencji, nie może się to odbyć kosztem najbiedniejszych. Konieczna w tej materii jest zarówno dalsza edukacja jak również zmiany – zacznijmy od zrównania płac do średniej europejskiej, to przyjęcie waluty euro będzie praktycznie tylko formalnością bez negatywnych skutków dla społeczeństwa.
byby