O kulturze, na komisji

Odnośnie bilansu zysku i strat: wniosek o przedstawienie przez dyrektorów jednostek odpowiedzialnych za kulturę w Olsztynie – szeroko pojętej kultury, bilansu zysku i strat wynikającego z ograniczania oferty kulturalnej realizowanej dotychczas na terenie naszej gminy – patrz ograniczenia budżetowe.

 

Dzialalność instytucji kultury wiąże się nie tylko z bieżącą, coroczną formą wypełniania potrzeb kulturalnych, ale rownież, a może nawet przede wszystkim powinna się wiązać z kształtowaniem postaw, wytwarzaniem głodu kultury. Zaawansowane cywilizacje, społeczeństwa swoją pozycję uzyskują nie ze względu na konsumpcyjne podejście do zycia ale właśnie ze względu na wytwowy kultury, zrozumienie sztuki i życie duchowe. Dokładnie całą sytuację określa piramida Maslowa.

 

Proszę zatem, ponownie apeluję o strategiczne, długofalowe przedstawienie planów, szans i zagrożeń dla kultury, rownież tej przez duże K.

Coroczne zaciskanie budżetowego pasa powoduje nie tylko obniżenie lotów olsztyńskiej kultury, nie pozwala się należycie rozwijać,  ale może powodować nieodwracalne zaprzepaszczenie tych osiągnięć, na które przez lata w Olsztynie pracowaliśmy.

 

Kierujący jednostkami dostarczającymi zdobycze kultury na wysokim poziomie, częstokroć więcej energii muszą poświęcać na podejmowanie decyzji czego nie zrobić ze względów finansowych niż planować w jakim kierunku zmierzać z ofertą kulturalną. W jakim kierunku kształtować olsztyńskiego odbiorcę kultury, co zaproponować dla turysty – czym się wyróżnić?

 

Kultura wpływa na jakość życia miaszkańca miasta, na samopoczucie – prognozy budżetowe nie pozostawiają złudzeń, każdy mieszkaniec miasta to wymierne odpisy z podatku PIT! A tylko kultura sprawia, że czujemy się związani z Naszym miastem, że bycie olsztyniakiem to brzmi dumnie.

 

Zatem konieczne jest opracowanie, ujawnienie strategii rozwoju kultury w oparciu o już istniejące instytucje, trzeba czasem na wspolczynnikach, w sposób przybliżony wyliczyć bilans zysków i strat. Kierunek rozwoju, strategiczne plany, określić potrzeby – wówczas podejmowane decyzje budżetowe będą charakteryzowały się celowością a nie tylko podtrzymywaniem przy życiu, przeciwdzialaniem kulturalnej eutanazji.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.