Nie trzeba zalewać betonem tego co zielone!

Jakie było moje zaskoczenie, kiedy po powrocie z rowerowej wycieczki min. znad jez. Długiego przeglądając codzienną porcję informacji natrafiłem na portalu Olsztyn.Gazeta.pl informację, że są zakusy by ten teren zabetonować! Obecna trasa nie jest może przyjazna dla wszystkich, ale jest świetna dla tych, co chcą się ostrzej przejechać – wystające korzenie, przewyższenia terenu, podjazdy dostarczają wiele frajdy. Pomysł by wycinać drzewa by tam umieścić promenadę uznaję, za relikt z czasów lat 70-80 kiedy to co było betonowe było uznawane za wyznacznik współczesności.

Obecnie technologia impregnacji drewna oraz podejście do kształtowanie krajobrazu poszły dużo dalej, takie piękne krajobrazy jak mamy nad Długim aż proszą się o delikatne obchodzenie i zastosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów. Do takich zalicza się w 100% drewno. Będąc nie dalej jak kilka tygodni temu nad morzem spacerując pomiędzy Sopotem a Gdynią nabrzeżem z zazdrością przyglądałem się rozwiązaniom jakie tam zastosowano – zastosowano mieszane rozwiązanie, nie wycinając drzew!. Gdzie było trzeba drzewa zostały ominięte,  dopasowano projekt do drzew – a tu ktoś sobie narysował krechę bez inwentaryzacji przyrodniczej!. Tak to się robiło kiedyś, tak to się robi w momencie jak się buduje inwestycję o strategicznym znaczeniu w związku z obronnością, bezpieczeństwem itp – a  tu chodzi by szerszej grupie turystów/mieszkańców udostępnić właśnie możliwość poruszania się pośród drzew!, pośród zieleni! – a nie by zrobić kolejny betonowy/plimerowy plac!.

Łapię się aż za głowę, gdy czytam art w GW a tym bardziej się dziwię gdy zapoznałem się z projektem ze specyfikacji do przetargu. Jak było za poprzedniej ekipy rządzącej w mieście (myślę tu o bałaganie za rządów wice z PO) tak i jest za rządów obecnego Prezydenta – Panie Piotrze ja jako osoba powiązana z budownictwem za to rozwiązanie w projekcie się wstydzę – Pan jako były wykładowca na UWM powinien aż zakląć ze złości. Rozmowy o wyglądzie miasta były prowadzone, miało być lepiej a tu wyraźny znak, że jest wręcz odwrotnie!. Miasto Ogród – nie po tym projekcie widzę, że miasto z betonu!.

Mocniejsze słowa się cisną na usta jak ten projekt oglądam, przekroje z betonu (*@^%%#*__*Y^@$ …… Kończę bo nie wytrzymam, i to w biały dzień to robią – szlak mnie trafia!. Projekt dostępny na stronie MZDiM (mam jeszcze nadzieję, że po wrysowaniu w przebieg co cenniejsze pozostaną – bo na rysunku je widać ale przy takich pracach mając w pamięci wystające korzenie drzew – ja tego nie widzę – na projekcie nie wydać by miały one szansę pozostać!)

A ja dziś widziałem tam piękne drzewa

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.