Kampania – po pierwsze nie szkodzić

Wymiana zdań pomiędzy samozwańczym kandydatem prawicy a obecnie urzędującym Prezydentem miasta zmusiła mnie do zabrania głosu (choć oficjalnie jeszcze kampania nie wystartowała) jednak najwidoczniej w Olsztynie napięcie w roku wyborczym rośnie.

Apeluję zatem do wszystkich zarówno pretendentów (w dokach startowych) jak i pełniących funkcje w samorządzie o rzeczową dyskusję na temat sytuacji obecnej oraz przyszłości miasta – proszę o studzenie emocji.

Nie ulega wątpliwości, że jest nad czym pracować w Olsztynie, jest co rozwijać, korygować, zmieniać, doskonalić, eksponować – wiele spraw wymaga krytycznego (konstruktywnego) podejścia– tak było, jest i będzie!

Oczekuję zarówno od olsztyńskich przedstawicieli mediów jak i polityków merytorycznej dyskusji popartej argumentami, wnioskami, dogłębną analizą oraz dociekliwością. Tak – rozumiem, że emocje najlepiej się sprzedają zarówno w nagłówkach i nimi łatwiej podgrzać słupki poparcia, ale nie chcę by dla jednej czy drugiej strony (chwilowego interesu) kłaść na szali przyszłość miasta grając na nucie populizmu czy dawnego sentymentu – przeszłości, z której trzeba wyciągnąć wnioski i nie popełniać, powielać tego samego błędu!. Mieliśmy już autobusy jeżdżące stadami

Warto postawić sobie odpowiedzi na lika pytań

  • Czy wraz z powrotem 15 mamy do centrum jeździć kilkadziesiąt minut (zamiast obecnych kilkunastu tramwajem?)
  • Czy studenci z południowej części Olsztyna do Kortowa maja jeździć znów godzinę (co oni takiego złego zrobili?)
  • Czy nie lepiej zamiast dublować (nieopłacalną linią) inne już istniejące – zainwestować w pojazd techniczny dla MPK by tramwaje były odporne na oblodzenie, oszronienie (zakup przecieraka), czy nie lepiej w zamian utrzymywać w stanie gotowości rezerwę na wręcz automatyczne wypuszczanie komunikacji zastępczej?
  • Czy nie lepiej zamiast odgrzewać 15 odnowić Ikarusa, Ogórka czy zdobyć piętrusa z londyńskim rodowodem by na specjalne okazje np. obsługa Starówki czy też kursy nad Ukiel uczynić turystyczną rozrywką z przewodnikiem?

Można zagrać na emocjach, sentymentach – ale po chwili zastanowienia przegrywa to z ekonomią i planowaniem wychodzącym ciut dalej niż do końca kampanii wyborczej. Szanujmy mieszkańców Olsztyna, bo to od zaangażowania społeczności lokalnej zależy jak to miasto będzie wyglądało. Spierajmy się, dyskutujmy, wyciągajmy wnioski – ale w pierwszej kolejności nie wyrządzajmy szkody – walczmy o miasto przyszłości, miasto w którym chce się żyć, mieszkać, pracować, wychowywać dzieci, odpoczywać.

 

 

Facebooktwitterlinkedinby feather
Facebooktwitterlinkedinby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *