interpelacje z wrześniowej sesji cz1
198/SLD/2014- zgłoszenie przez mieszkańców problemu z dojazdem na osiedle przy ul. Pimpickiego
Mieszkańcy zgłosili problem – brak drogi dojazdowej do budynków, brak dojazdu do garaży. Sprawa była poruszana na wczorajszej Komisji Budżetu. Mając na uwadze fakt niedotrzymania przez przedsiębiorcę nie tylko umowy z mieszkańcami, ale również niedotrzymanie umowy z miastem (umowy wynikającej z porozumienia), ten przedsiębiorca by dopełnić czary braku wiarygodności również zniszczył drogę z płyt łączącą Zacisze z Tęczowym lasem – trakt spacerowy mieszkańców południowej części miasta. Zwracam się zatem do Pana Prezydenta o upublicznienie ustaleń, podpisanych porozumień i ujawnienia dlaczego taka szkodliwa dla mieszkańców praktyka zafunkcjonowała w tylu płaszczyznach? Ta sytuacja powinna być wnikliwie rozpoznana, a wnioski wdrożone na przyszłość – by podpisywane umowy były wiążące i skrupulatnie przestrzegane.
Sprawa nabiera dodatkowego wymiaru – deweloper złożył wnioski do zmiany MPZP Korotwo-Sady dodatkowo pogarszające istniejącą sytuację. Firma okazała się podmiotem niewiarygodnym, a w świetle istniejącej sytuacji wręcz szkodliwym dla mieszkańców. Zbliżający się okres zimowy może dodatkowo utrudnić i tak już trudną sytuację mieszkańców, mieszkańców którym miasto nalicza podatki, którzy płacą kredyty, którzy zamieszkali w tamtym rejonie.
Takie działanie w ocenie mieszkańców jest niezbędne by ciąg historyczny z problemami dojazdu zaczynając od budynków na Zaciszu (Bartąska), Leśna (Monte Casino) na na Wichrowych Wzgórzach (Pimpickiego) kończąc – taka sytuacja ie ma prawa więcej się powtórzyć! Konieczne jest również poszukiwanie innych rozwiązań niż dotychczasowe – podpisane porozumienia jak pokazuje ta historia są stanowczo nie wystarczające!
a tu zapowiadana wcześniej – interpelacja w sprawie monopolu
193/SLD/2014- monopol na rynku wytwórni asfaltu/drogowych mas bitumicznych
Poniżej przekazuję treść pisma jaka 19 września 2014r została przekazana do UOKiK.
Szanowny Panie Dyrektorze! (Dyrektor delegatury UOKiK w Bydgoszczy)
Zwracam się do Pana z prośbą o wszczęcie postępowania w sprawie podejrzenia zmowy/wystąpienia praktyk monopolistycznych na rynku wytwórców mas bitumicznych stosowanych w budownictwie drogowym. Obecnie w wyniku przejęć kapitałowych i innych w samym Olsztynie i okolicach nastąpił przejęcie wytwórni mas bitumicznych – znajdują się one w rękach firm Strabag lub Skanska a mniejsze podmioty otrzymują albo odmowę sprzedaży masy bitumicznej, albo oferowana jest im cena zaporowa, bądź niewystarczające ilości! Powoduje to szereg komplikacji w wykonawstwie i konieczność transportu masy na odległość nawet 100km! Takie działanie znacząco wpływa na ceny oferowane w przetargach – dyktat dwóch firm, które przejęły asfaltownie i zmonopolizowały, skartelizowały rynek. Ta sytuacja powoduje windowanie cen w ofertowych oraz kłopoty w realizacji robót drogowych. Obecna sytuacja wpływa negatywnie na rynek konkurencji i wymierne straty również z puli środków publicznych – zawyżone ceny w przetargach, brak dostępnych dla konkurencyjnych firm mas bitumicznych.
To już kolejny raz, kiedy do UOKiK kieruję prośbę o zbadanie sprawy, poprzednia interwencja urzędu potwierdziła moje przypuszczenia (monopol w gospodarce odpadami). W mojej ocenie obecna sytuacja jest patologiczna i nie powinna trwać dłużej. Proszę o szybkie zbadanie sprawy – kolejne inwestycje realizowane w Olsztynie przekraczają planowany budżet, a te firmy które próbują wejść na teren kartelu/zmowy/monopolu mają problemy z realizacją inwestycji – ze względu na sytuację panującą na rynku wytwórni mas bitumicznych.
Oczekując na odpowiedź i szybką interwencję
Zaistniała sytuacja wymaga działań władz miasta i regionu, zatem zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o przystąpienie do wyznaczenia miejsc na terenie gminy, które umożliwią zlokalizowanie tymczasowych, kontenerowych wytwórni mas bitumicznych. Takie działania umożliwią otwarcie rynku robót drogowych dla firm z poza kręgu w/w i poprawią warunki konkurencji. Takie działania pozwolą nie tylko na obniżenie kwot proponowanych w przetargach, ale również dostarczą z tytułu dzierżawy gruntu wymierne środki do budżetu miasta. Mając na uwadze plany budowy obwodnicy Olsztyna takie działania w porozumieniu z ościennymi samorządami uważam za niezbędne.
byby