interpelacje z sierpniowej sesji w sprawie gospodarki odpadami i zatruwania ościennych gmin

Przekazuję na Pana ręce interpelację i prośbę o osobiste uczestnictwo w monitoringu nadchodzących zmian w systemie gospodarowania odpadami na terenie gminy.

106/2012/SLD
Sprawa: Stan przygotowań gminy do przejęcia władztwa nad odpadami 

Pan
Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna

Nawiązując do interpelacji 94/2012/SLD, 84/SLD/2012, 58/2011/SLD, oraz moich dotychczasowych wypowiedzi na posiedzeniach Komisji zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o powołanie do życia zespołu, który będzie koordynował i nadzorował proces wprowadzania nowych przepisów, obowiązków gminy w związku z nieuchronnym terminem 1-go lipca 2012r.

Obecnie trwająca „procedura” nie dostarcza wystarczającej ilości informacji, które pozwoliłyby w pełni świadomie podnieść rękę za niewiadomymi skutkami decyzji. Sprawę dodatkowo komplikuje decyzja Wojewody – uchylająca Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami.

Warto w tym momencie postawić tylko kilka pytań, na które dziś brak odpowiedzi:

  •  ile będzie wynosiła wysokość podatku „na mieszkańca miasta”?
  •  czy wysokość tego podatku będzie jednakowa we wszystkich 37 gminach? (dziś tylko w samym Olsztynie ceny za wywóz odpadów zamykają się w przedziale 9-13zł/os., a Gietrzwałd to kwota poniżej 6zł/os)
  •  jak będzie naliczany ten podatek dla przedsiębiorców?
  •  kto będzie właścicielem kontenerów służących do zbioru odpadów?
  •  czy wymiar podatku będzie jednakowy dla wszystkich (tych segregujących i tych nie)?
  •  kto będzie zajmował się naliczaniem tego podatku, kontrolą, przetargami?
  •  na ile obszarów do przetargu zostanie rozpisany przetarg, kiedy to nastąpi, czy będzie podział na gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, czy obiekty publiczne będzie obsługiwało OZK?
  •  na jaki okres zostanie podpisany przetarg, ile potrwa budowa zakładu?

Liczę że powołany zespół, w którym deklaruję chęć merytorycznej pracy, pozwoli należycie przygotować opinię publiczną do oczekiwanych i nieuchronnych zmian. Zmiany te powinny być odpowiednio przygotowane – obecna sytuacja pozwala stawiać tezę, że: czas nieubłaganie płynie – a decyzje będziemy podejmować pod presją czasu nie zawsze świadomi następujących po nich reperkusjach.

Oczekując na przychylność dla wniosku i odpowiedź

Przekazuję na Pana ręce interpelację w sprawie udzielenia informacji, znalezienia rozwiązania problemu zgłaszanego przez Gminę Purda

105/2012/SLD
Sprawa: Zatruwanie cieków wodnych i jezior substancjami pochodzącymi z terenu miasta 

Pan
Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna

Nawiązując do interpelacji 44/2011/SLD, 77/2012/SLD oraz odpowiedzialności gminy za gospodarkę wodami opadowymi, gospodarkę wodnościekową zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o udzielenie wyjaśnień w sprawie niepokojących doniesień – które nasz samorząd stawiają w niekorzystnym świetle. Na dzisiejszej Sesji był obecny Wójt Gminy Purda, proszę zatem o udzielenie informacji czy dochodzi do zanieczyszczenia wód substancjami pochodzącymi z terenu miasta Olsztyna ? Jeśli taki fakt ma miejsce proszę o przedstawienie kompleksowego rozwiązania problemu i harmonogramu wprowadzenia działań naprawczych, oraz w przypadku potwierdzenia naszej współwiny/winy wkładu Olsztyna w rekultywację zbiorników które uległy degradacji.

Proszę również o informację czy wszystkie wody, zrzuty wód opadowych i innych na teren ościennych gmin (ujścia kanalizacji deszczowej, rowów melioracyjnych i cieków wodnych) są monitorowane pod względem bezpieczeństwa ekologicznego i sanitarnego.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.