interpelacje z sesji 30 maja 2012

97/2012/SLD
Sprawa: infrastruktura rowerowa w centrum Olsztyna

Widoczny jest postęp, mozolny i powolny, ale zawsze to postęp w poprawie infrastruktury rowerowej w Olsztynie. Niestety przy budynku siedziby Rady Miasta ul. Wyzwolenia 30 nie umiejscowiono żadnego urządzenia umożliwiającego zabezpieczenie roweru. Osobiście przekonałem się na własnej skórze docierając na dzisiejszą Sesję Rady miasta – przy użyciu jednośladowego środka transportu napędzanego siłą ludzkich mięśni. Proszę zatem o udzielenie informacji ile rowerów można zaparkować przy użyciu już istniejącej infrastruktury rowerowej?

Proszę nanieść na mapę wstępnie określony w trakcie śródmiejskich konsultacji obszar Śródmieścia punkty służące do zabezpieczenia rowerów podając również liczbę jednośladów jaką w cywilizowanych warunkach mogą być bezpiecznie pozostawione. W/w opracowanie proszę udostępnić w internecie.

98/2012/SLD
Sprawa: oznakowanie szlaków turystycznych na terenie Olsztyna

Na terenie miasta są zarówno ścieżki rowerowe, szlaki spławne kajakiem jak i trakty piesze, jednakże oznakowanie ras turystyki aktywnej jest ledwie szczątkowe. Coraz więcej zwolenników zdobywa akcja Olsztyn Aktywnie, powstaje więcej szlaków dostępnych w granicach administracyjnych miasta (przedeptanych, przejechanych i przepłyniętych) jednak patrząc na moją ostatnia akcję „kajakiem przez miasto” jest nikła świadomość mieszkańców i turystów na temat możliwości jakie dla aktywnego wypoczynku daje nasze miasto.

Łatwiej znaleźć w centrum miasta informację w którym kierunku się poruszać by dotrzeć do Kaliningradu, Chateauroux niż dotrzeć na ścieżki rowerowe czy też plażę miejską – nie wiadomo również ile czasu zajmie dotarcie pieszo czy też rowerem do danego miejsca.

Proszę zatem o podjęcie skutecznych działań mających na celu w kluczowych miejscach miasta zamieszczenie odpowiedniego oznakowania, które pozwoli jednoznacznie określić ile średnio czasu zajmie np.: dotarcie do Ratusza z dworca pieszo, lub rowerem (zarówno Głównego jak i Stare Miasto). Takie oznakowanie powinno również znajdować się na głównych parkingach w mieście!

Proszę również oznakować szlak kajakowy na Łynie, zaczynając od mostu przy Bartągu, pokazując czas do następnego głównego punktu (proszę wskazać odległości od kolejnego punktu przenoszenia kajaków, oraz bezpiecznego miejsca wodowania/odbioru kajaków. Proszę również o zamieszczenie tych informacji w internecie – proszę również o naniesienie udostępnienie informacji turystycznych np. pod adresem turystyka.olsztyn.eu (możliwe również kajakiem.olsztyn.eu; pieszo.olsztyn.eu lub rowerem.olsztyn.eu) będzie to dodatkowa promocja mam nadzieję szybko powstających rozwiązań oraz np. stały monitoring. Już dziś są dostępne aplikacje na telefony komórkowe, które w trybie rzeczywistym podają lokalizację danego miłośnika aktywnego spędzania czasu. Proszę również o podjęcie kroków – podpisanie umów z operatorami sieci komórkowych by serwis miejski wraz z subdomenami był dostępny bezpłatnie dla użytkowników sieci komórkowej.

99/2012/SLD
Sprawa: utrzymanie roślinności na terenie miasta

W ostatnim okresie wielokrotnie był poruszany w mediach temat roślinności znajdującej sie na terenie miasta – dotyczyło to prób zniszczenia lipy, nieskutecznego utrzymania zieleni – podlewania. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że tereny miejskie nie są idealnym miejscem do pielęgnowania zieleni, ale dodają klimatu i betonoweo-asfaltowe pustynie czynią bardziej przyjaznymi dla człowieka. Proszę zatem o wskazanie enklaw/miejsc na terenie miasta które są objęte szczególną i ponadstandardową opieką – wzorcowe tereny zielone dostępne dla mieszkańców i turystów.

Proszę również o wskazanie sposobu zabezpieczenia kasztanów przed Szrotówekiem kasztanowcowiaczekiem, inni zabezpieczają w widoczny sposób drzewa a jak my sobie z tym radzimy?

Ze zdziwieniem przyjąłem Pana odpowiedź w sprawie „żółtych barierek przy ul. Sielskiej” – poszukujemy przecież terenów na których można zlokalizować zieleń kompensacyjną, a z podpisanej przez Pana odpowiedzi jednoznacznie wynika rys pieszego mieszkańca miasta, który wręcz chce przeskoczyć przez miejscami szczątkowy żywopłot by tylko stoczyć się z niskiej skarpy:-) Wracając do powagi sprawy ponownie proszę o zdemontowanie obłażących z farby żółtych barierek i zastąpienie ich naturalnym żywopłotem, nasadzeniami drzew! Doceniam Pana poczucie humoru ale stan zieleni na terenie miasta wymaga wsparcia, mam nadzieję, że takowe wreszcie uzyska – miasto to nie tylko beton i asfalt – zachęcam do zmiany optyki.

100/2012/SLD
Sprawa: wpływy ze strefy płatnego parkowania w Olsztynie

Z przykrością odnotowuję fakt, braku do dziś odpowiedzi na stawiane wielokrotnie pytanie jakie wpływy generuje strefa płatnego parkowania w Olsztynie po wprowadzeniu parkomatów (prosiłem o taką informację jeszcze w trakcie dyskusji o zmianach w strefie, wielokrotnie na spotkaniach z udziałem Pana Prezydenta, na posiedzeniach komisji) Stawia to w bardzo złym świetle skuteczność nadzoru nad tym co się dzieje w mieście zarówno Pana urzędu jak i Radnych!

Ponownie podejmuję próbę uzyskania takiej informacji (w tak prostej i oczywistej sprawie liczyłem, że wystarczy zapis w protokołach za spotkań, zapytania ze strony komisji) jednakże okazało się to niewystarczające. Szanując obieg dokumentów i poszukując szerszych informacji zwracam się do Pana z prośbą o udzielenie następującej szczegółowej informacji najlepiej w formie zestawienia elektronicznego (np. arkusz kalkulacyjny) ile z poszczególnych parkomatów (wraz z lokalizacją) pobrano „biletów parkingowych” na jakie kwoty opiewały i w jakich dniach się to odbywało? Oraz w jakich przedziałach czasowych występuje największy ruch wokół parkomatu (pobrane bilety)?. Takie zestawienie powinno być proste do wykonania ze względu na fakt, że parkomaty są urządzeniami elektronicznymi i powinny dawać możliwość monitowania zapełnienia strefy. Proszę o taką informację ze stanem do końca kwietnia br oraz za poprzedni rok. Mam nadzieję, że moja pisemna interwencja pozwoli skutecznie zarządzać strefą oraz poprawi Pana nadzór nad wpływami do miejskiej kasy!

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.