Interpelacja: Zapewnienie bezpieczeństwa w pobliżu PM 5

 

Interpelacja dotycząca zapewnienia bezpieczeństwa w pobliżu PM 5 – jedynym obiekcie gminnym na Osiedlu Generałów

Nawiązując do wcześniejszych próśb i wniosków w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych mieszkańców nie tylko Osiedla Generałów zwracam się z ogromną prośbą nie tylko od Rady Osiedla Generałów ale również rodziców – prośbą o wygospodarowanie w budżecie miasta środków na właściwe skomunikowanie Przedszkola Miejskiego nr 5 przy ul. Generała Maczka

          

Od lat promujemy inne środki komunikacji niż indywidualny transport samochodowy, podnosimy jakość infrastruktury pieszej, rowerowej, prowadzimy szereg zachęt i akcji promocyjnych, dokładamy – przybliżamy komunikację publiczną do głównych generatorów ruchu w Olsztynie. Niestety jedną z czarnych plam na mapie działań gminy pozostało otoczenie publicznego przedszkola, o które zabiegaliśmy od 2008 roku, kiedy w imieniu mieszkańców sprawę przedstawiłem na posiedzeniu Komisji Edukacji (przewodnicząca Komisji wówczas była Pani Radna Ewa Piotrkowska). Po szeregu mniejszych i większych komplikacji udało się wybudować obiekt – najnowocześniejszy na terenie Olsztyna i jedyny obiekt należący do gminy na Osiedlu Generałów. W tym roku minęło pięć lat od chwili uruchomienia przedszkola, a mimo doraźnych napraw sytuacja przed obiektem niewiele się zmieniła.

Zwracam się zatem do Pana z ogromną prośbą o powrót do idei zapewnienia bezpieczeństwa wokół PM5 jak również na okoliczność doprowadzenia bezpiecznie przedszkolaków do obiektu. Prośba wydaje się tym pilniejsza, że kolejny raz zbliżają się utrudnienia komunikacyjne w południowej części Olsztyna związane z planowanym II i III etapem budowy linii tramwajowej i może będzie znów potrzebny komunikacyjny bajpas.

Dziś brakuje na dojściu do przedszkola zarówno przejścia dla pieszych (tu idealne wydaje się przejście na wyniesieniu) lub inne wskazane np. w „Podręczniku organizatorów ruchu pieszego” pracy zbiorowej pod redakcją Kazimierza Jamroza, a najlepszym rozwiązaniem byłoby na tym obszarze wprowadzenie strefy zamieszkania.

Obecny układ komunikacyjny jest widoczny na załączonym zdjęciu a wyjście z przedszkola bezpośrednio na wątpliwej jakości ulicę, a z niej wprost na błoto to nie jest rozwiązanie, które powinno się funkcjonować przez tyle lat w blisko 200 tysięcznym mieście – stolicy województwa.

Głęboko wierzę, że ten stan rzeczy możemy naprawić w trybie pilnym. Mam nadzieję, że mimo pretensji do dewelopera realizującego pobliskie osiedle zapewnimy najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Liczę również na wsparcie koleżanek i kolegów radnych kierując w tej interpelacji prośbę o wsparcie w staraniach o wypełnienie elementarnego obowiązku jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom gminy, a zwłaszcza bezpieczeństwo tych najmniejszych podopiecznych naszego miasta.

Warto również unowocześnienie infrastruktury potraktować jako naturalne dowiązanie Osiedla Generałów to planowanej budowy Łynostrady.

Pozostając do dyspozycji.

Facebooktwitterlinkedinby feather
Facebooktwitterlinkedinby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *