interpelacja: korki przez edukację w Olsztynie? Można to poprawić?

Zakończył się kolejny okres obserwacji związany z czasem ferii zimowych. Jednoznacznie można stwierdzić, że obsługa edukacji stanowi bardzo duże obciążenie układu komunikacyjnego w naszym mieście. Związane to jest zarówno z poszukiwaniem przez rodziców najlepszej możliwej usługi edukacyjnej dla dzieci jak również z podróżami po mieście „za miejscem w przedszkolu”. Generowany przez obsługę edukacji ruch w szczególności za pośrednictwem indywidualnych środków transportu generuje ogromne koszty.

Dziś przy okazji „reformy” edukacji warto również zmierzyć się z tym problemem. Przystąpić do stworzenia takiego modelu, który wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom rodziców i podejmie próbę likwidacji „podróży na oświatą” po Olsztynie.

Warto podjąć również dyskusję o takim modelu obsługi transportem publicznym, który przejmie potoki ruchu w Olsztynie. Dziś miasto zatyka się ruchem indywidualnym służącym do obsługi edukacji, pojawia się ogromna presja by rozwiązać ten problem. W związku z czym poza rozważaniem o sieci i poziomie realizowanego nauczania w olsztyńskich szkołach proszę przeanalizować możliwość wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną dla uczniów olsztyńskich szkół. Takie działanie może zachęcić do zmiany nawyków komunikacyjnych, znacząco poprawić sytuację na miejskich drogach a za tym ograniczyć koszty zarówno samej komunikacji (skrócenie przejazdów) jak i ostatnio coraz częściej poruszanego problemu jakości powietrza na terenie naszego miasta. Dziś wiele osób rozwozi samochodem dzieci na trasie żłobek/przedszkole/szkoła i trafia do pracy – może wyłączenie choćby części przejazdów spowoduje zmianę przyzwyczajeń naszych mieszkańców.

Proszę o rzetelną analizę i szacunkowe koszty dalszej ekspansji indywidualnego transportu na terenie miasta jak i koszt wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną olsztyńskich uczniów.

Facebooktwitterlinkedinby feather
Facebooktwitterlinkedinby feather

One comment

  • Czarek

    W Wiedniu uczniowie mają darmowe przejazdy komunikacją miejską tylko w dni wolne od nauki, tzn: wakacje, weekendy i święta państwowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *