interpelacja: dostępność i informacja o miejscach parkingowych

Trwają dyskusje w sprawie parkowania i organizacji ruchu w okolicach centrum i na naszej starówce. Wielokrotnie poruszałem temat oznaczenia miejsc parkingowych w centrum miasta zarówno w interpelacji jak i w dyskusji na komisjach oraz sesji Rady Miasta (np. poprzez stworzenie aplikacji pokazującej ilości dostępnych miejsc do parkowania). Mieszkańcy Olsztyna orientują się (choć niestety nie wszyscy) gdzie znajdują się ogólnodostępne miejsca do parkowania. Niestety turyści takiej wiedzy już nie posiadają.

W związku z powyższym proszę na dołączonym do interpelacji załączniku graficznym (lub innym dostępnym w urzędzie podkładzie mapowym) oznaczyć ilość miejsc parkingowych:

  • ogólnie dostępnych
  • dostępnych warunkowo (np. w związku z działalnością handlową, obsługujących instytucje (dostępne dla interesantów)
  • miejsc dostępnych tylko dla urzędów i urzędników
  • płatnych parkingów tych w strefie i obsługiwanych przez podmioty trzecie
  • miejsc które są wykorzystywane do parkowania pojazdów a nie jest za te miejsca pobierana opłata tzw dzikie parkingi
  • miejsc dostępnych wyłącznie dla mieszkańców obszaru
  • innych miejsc do postoju pojazdu

Dostępne dane pozwolą zinwentaryzować sytuację, zbadać problem i udostępnić szerzej informację. Proszę również o wprowadzenie oznakowania na parkingach z informacją dla pieszych (tabliczki) – oznaczenie czasu dojścia z parkingu do centrum starego miasta (orientacyjnie np. Stary Ratusz). Warto wypróbować również dostępne możliwości poprzez aplikację z mapami np. (google) z przy zastosowaniem kodu QR. Z moich wielomiesięcznych obserwacji, rozmów, analiz wynika, że kierowcy, albo z uporem poszukują miejsca tam gdzie dostępnego nie ma albo nie mają wiedzy gdzie takie miejsce można znaleźć. Po zinwentaryzowaniu zasobu dostępnych miejsc (i możliwej organizacji nowych) proszę wprowadzić ułatwienia w pieszym poruszaniem się po zaznaczonym na mapie obszarze – to w znaczący sposób poprawi zarówno atrakcyjność jak i dostępność komunikacyjną Starego Miasta. Ciekawą analizą może być również wskazanie miejsc, które są dostępne po 5,10 lub 15 minutach pieszego spaceru.

Facebooktwitterlinkedinby feather
Facebooktwitterlinkedinby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *