grudniowe interpelacje

Dziś poza działalnością naukową, sporządziłem osiem interpelacji. Na ostatniej sesji zwołanej na wniosek Prezydenta nie było tego punktu, co nie zmienia faktu, że sprawy do poruszenia zostały. Dziś przedstawię kilka, w kolejnych dniach następne:

68/2011/SLD
Sprawa: Bezpieczeństwo publiczne. 
Czas oznaczania i usuwania uszkodzeń ciągów komunikacyjnych w Olsztynie.

  Ile czasu muszą w Olsztynie „odstać” znaki ostrzegawcze ustawiane przy dziurach w jezdni? Od czterech miesięcy na ulicy Kleeberga poprawiane są i przestawiane ostrzeżenia ustawione obok dziury w jezdni, dziury powstałej w wyniku podmycia jezdni. Czy jako miasto czekamy, aż spadnie śnieg i przysypie dziurę? Uszkodzenie jest tak poważne, że w każdej chwili może zapaść się jezdnia. Zimą dodatkowo pojawi się ciężki sprzęt, piaskarki
i pod naciskiem przekraczającym standardowe obciążenie może dojść do wypadku. Sprawa była zgłaszana przez mieszkańców.

Dysponuję pisemnym zapewnieniem Pana Prezydenta, że cała ulica zostanie naprawiona – jednak obietnice nie przerodziły się w czyny, nie ma tego zadania w WPI, ani wieloletniej prognozie finansowej. Proszę zatem o odpowiedź po jakim czasie od ustawienia oznakowania zabezpieczającego dziury w jezdni „standardowo” następuje w Olsztynie naprawa? Kiedy zostanie zapewnione bezpieczeństwo na tej ulicy?

 

69/2011/SLD
Sprawa: Charakter uroczystości organizowanych przez samorząd.

Zgodnie z Polską Konstytucją każdy wobec prawa jest równy. Unia Europejska, której jako kraj jesteśmy członkiem, a jako miasto tak chętnie czerpiemy z niej na inwestycje, stawia na przeciwdziałanie dyskryminacji. To co widzieliśmy w trakcie uroczystego otwarcia nowej Sali Sesyjnej uznaję, za faworyzowanie jednej religii, która nie jest religią każdego mieszkańca Naszego Miasta. Wszyscy zgodnie z doktryną religijną, wobec Boga, jesteśmy równi – i nie jest ważne jak tego Boga nazywany, ale jak postępujemy.

Zwracam się zatem na ręce Prezydenta z prośbą, by na kolejne uroczystości oficjalne, samorządowe, jeśli władze miasta nie są w stanie, z nieznanych mi przyczyn, realizować idei świeckiego państwa, to proszę chociaż spróbować zagwarantować równouprawnienie (zagwarantować równość bez względu na wyznanie), zapewnić udział przedstawicieli kościołów działających na terenie Olsztyna – zapraszać przedstawicieli wszystkich kościołów, wszystkich wyznań– zaczynając o gminy żydowskiej, poprzez grekokatolicki, wyznawców islamu, a na katolickim kończąc.

Takie działanie będzie dobrym krokiem w kierunku likwidowania w naszym mieście kolejnych barier, podziałów – likwidację powodów do dyskryminacji.

70/2011/SLD
Sprawa: Zwolnienia od podatków - rezerwy dostępne dla budżetu miasta.

Podatki – w tak trudnym okresie dla budżetu miasta i kosztochłonnych planów inwestycyjnych w mieście zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o ujawnienie danych statystycznych. Proszę o wskazanie: grup podmiotów wg. rodzaju działalności, posiadających zwolnienia z części podatku, lub całości z uwzględnieniem podstawy zwolnienia – ustawowy czy wynikający z decyzji samorządu (proszę o ujawnienie wielkości źródła tego naliczenia – m2).


Takie działanie pozwoli nam stwierdzić jakie rezerwy finansowe w tym źródle dochodów jeszcze mamy. Ciągłe sięganie do kieszeni mieszkańców w poszukiwaniu środków na inwestycje obniża poziom życia mieszkańców i niszczy klimat miasta. Jeśli zwolnienia od płacenia gminnych podatków są czasowe proszę o wskazanie w zestawieniu również terminu zakończenia „promocji”.


Istnieje amerykańskie porzekadło, że jedyne co jest pewne to śmierć i podatki – jednak sytuacja istniejąca w Olsztynie stwarza wyjątki – podatki, tak ale nie dla wszystkich. Ujawnienie segmentów działalności zwolnionej z części, lub całości podatku pozwoli opinii publicznej poznać statystyczną prawdę, może podjąć próby przebranżowienia by móc skorzystać z ulg w lokalnych podatkach.



Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.