długi dzień

Dziś dzień niemiłosiernie długi – tak długi, że przeciągnął się też na jutro. W kilku zdaniach odniosę się do dzisiejszych wydarzeń. Odbyły się konsultacje w sprawie decyzji środowiskowej przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu biologiczno-mechanicznej obróbki odpadów. Czuję się współodpowiedzialny  za ten projekt mając na uwadze moje dotychczasowe wypowiedzi, których znakomita większość jest dostępna na blogu.  Za eksperta w tej dziedzinie się nie uważam ale spokojnie mogę sobie ze specjalistami na ten temat merytorycznie porozmawiać. Miałem problem z dotarciem do raportu w internecie był tak ukryty, że wręcz niedostępny!. Strona ZGOK świeciła pustkami, strona do 'konsultacji’ promowana przez ratusz zakończyła temat na spalarni. Olsztyn.eu milczy w tej sprawie, Olsztyn24.com – info tylko w dziale co, gdzie kiedy.

Poszedłem bez zapoznania się z dokumentem. Uczestniczyło w spotkaniu kilkanaście osób (w tym radny sekundę zerknął przez drzwi i rada spędziła kilkanaście minut) spotkanie trwało ponad dwie godziny i czterdzieści minut. Tu i przy okazji dzisiejszego spotkania konsultacyjnego ponownie podziękowałem Profesor Wojnowskiej za wkład w zmianę nastawienia do śmieci w Olsztynie. Nawet Prezes ZGOK ten pogląd podziela i docenił spotkanie jakie miało miejsce na UWM.

Co do najważniejszych spraw dotyczących projektu jest to zupełnie nowa koncepcja mająca na celu budowę zakładu, który będzie przygotowywał paliwo zastępcze do cementowi a docelowo ma też tam powstać nowa elektrociepłownia. Osłuchaniu nagrania całośc opisu spotkania uporządkuje. Co najważniejsze dziś padło, to zapewnienie, że jeszcze w tej kadencji nastapi uchwalenie planu gospodarki odpadami!. Mam przeczucie, że będzie to dopychane kolanem i powstanie znów bałagan legislacyjny.

A najważniejsze, że o zgrozo nie zamierza się poszerzyć selektywnej zbiórki odpadów!. Odpady zielone nie trafią na kompostownię, tylko będą składnikiem stabilatu. Ma on to do siebie, że przy kontakcie z zawilgoceniem będzie wydzielał wiele mówiące o odpadach zapachy!.

Tu też chylę czoła przed delegacją z UWM – prawie cała katedra Pani Profesor była obecna – chylę czoła za merytorykę wystąpień i jasność wypowiedzi.

Czekam na rozwój sytuacji – jeśli ktoś ma choć zręby planu – proszę o maila. Dziś też otrzymałem kopię przeglądu komunalnego w którym jest opisana zła praktyka monopolistyczna w Olsztyńskich śmieciach.

Dziś też krok dalej w temacie świadectw energetycznych, działania wywołał list, sprawę pilotuje m.in. Prof Iwiński i Posłanka Streker-Dembińska. na rozwój sprawy zgodnie z informacją Gazety Prawnej czekamy.  30/09/2010 ma być kongres audytorów energetycznych mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu Pana Krzysztofa Wołodkiewicza oraz współpracy z parlamentarzystami ta sprawa znajdzie szczęśliwe zakończenie.

Przy okazji dziś szereg spotkań w sprawie problemów energetycznych lokalnej społeczności. Strategia opracowana – trzeba przystąpić do skrupulatnej realizacji planu. I tak kończąc zastała mnie godzina 00:35

Facebooktwitterlinkedinrssyoutubeby feather
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.