borelioza – ku przestrodze – mnie też dopadło

Tak się akurat potoczyło w moim życiu, że pracuję w ARiMR – odwiedzam rolników, leśników, mniejszych i większych przedsiębiorców w ich miejscach pracy (o rybakach też powinienem wspomnieć). Jak to czasem bywa, złapie się kleszcza (czasem kilka w roku). Zaszczepiony na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych jestem – ale świadomość niestety w tej spawie na każdym etapie jest stanowczo za niska. O swoich działaniach w ramach związku zawodowego na rzecz poprawy oceny ryzyka zawodowego, środków ochrony indywidualnej nie będę pisał (bo kto ma o tym wiedzieć to wiedzę posiada) może kiedyś się jeszcze w tej materii rozwinę.

Jak to się stało że stwierdzono u mnie boreliozę …… bo to proste i oczywiste nie jest.

Na marginesie napiszę – szczęśliwi Ci co rumień dostali – bo zapewne zaraz za tym poszła atybiotykoteriapia (i w większości przypadków) po kłopocie. U mnie widocznych znaków ani ja, ani lekarze nie zauważyli.

Ale wróćmy do sedna – jak stwierdzono?

Nie było to takie proste bo od ponad roku czułem spadek formy – diagnozowano refluks, jak byłem zdrów jak wół tak się zaczęły przeziębienia, osłabienia, ataki opryszczki itp. Miałem gastroskopię, kolonoskopię, holtera, USG jamy brzusznej itd. – nic, niby zdrów (no poza objawami refluksu) ale jednak – robiłem sobie badania CRP (pokazujące stan zapalny) to miałem podwyższone.

Co mnie skłoniło by zrobić badanie na boreliozę – dogłębna analiza i szukanie przyczyn, (oczywiście doktor Google pracował bardzo często). Wreszcie mnie na początku października dopadło po bardzo intensywnym tygodniu, daleki wyjazd, potem do późna w delegacji (przemęczenie) – co mi wówczas ból głowy pokazał, to doświadczony zatokami, powybijanymi tu i tam palcami, dłubaniem na żywca w ranie – to było nic wobec tego bólu, który mnie dopadł z piątku na sobotę. O stale podwyższonym pulsie od jakiegoś czasu nie będę nawet wspominał.

Co się działo w weekend nie będę pisał (znów zwolnienie, lekarz) potem Google ( tu konsultacja telefoniczna z koleżanką) jaki test w związku z moim podejrzeniem zrobić.

Padło na Borelioza IgG W-Blot i Borelioza IgM W-Blot (trzeba zrobić te dwa testy) cennik Szpitala Miejskiego łącznie 190 zł (dużo ale wierzcie mi, że zwolnienia jakie miałem i lekarstwa zwalczające objawy wielokrotnie tą kwotę przekroczyły).

Oprócz przedstawionych objawów wcześniej występowało osłabienie organizmu (przewlekłe) oraz uporczywe drganie powieki (bez względu na stosowaną dietę i fakt, że od ponad roku kawy nie dotykam).

Zatem moi drodzy – fakty są dla nas mało przyjemne, jak podaje Radio Olsztyn (za olsztyńskim sanepidem) również w naszym mieście są kleszcze (na 10 stanowisk kontrolnych w 2017r w każdym z nich zaobserwowano kleszcze). Media podają również, że na Warmii i Mazurach populacja kleszczy blisko 40% coś przenosi (w sieci można szczegółów doszukać).

Wielka szkoda, że władze miasta nie poszły za ciosem mojej majowej interpelacji, ale mam nadzieję, że wnioski zostaną wyciągnięte i znajdzie się źródło finansowania by to co jest na terenie Olsztyna przebadać.

Pewne działania w tej sprawie podejmuję – czas pokaże jak się to dalej rozwinie.

Ostatni rok był dla mnie ciężki a wyraźny spadek mocy – tu cytuję:

Trudnym problemem diagnostycznym jest zespół objawów związanych z układem nerwowym, który może być następstwem boreliozy. Jest to tzw. zespół przewlekłego zmęczenia (chronic fatigue syndrom, post Lyme syndrom, chronic Lyme disease). Cechuje go trwające ponad 6 miesięcy uczucie przewlekłego zmęczenia oraz duża zmienność występujących objawów, nawet w ciągu doby. Pacjenci dotknięci tym zespołem zgłaszają objawy o charakterze rzekomogrypowym, ospałość, senność, znużenie, trudności w koncentracji, spowolnienie intelektualne, czasem bywają rozdrażnieni. Mogą wykazywać objawy przewlekłej, łagodnej encefalopatii i mieć zespoły depresyjne. Żadne z dostępnych metod diagnostycznych nie pozwalają na potwierdzenie obecności krętków u pacjentów z tym zespołem.

 

Pech chciał, że choroba zbiegła się z moją 40 i życiem na pełnej petardzie – to zamiast szukać źródła człowiek żył w przekonaniu, że tak musi być bo już nie te lata, tyle czasu na wysokich obrotach (życie na kilku etatach) – to wszystko zrobiło swoje. Doprowadziło to przed hospitalizacją do uczucia, że mam tylko 10% mocy.

 

Wniosek z tego płynie następujący – nie można bagatelizować objawów – warto przeprowadzić rachunek sumienia.

 

Warto też podsumować straty jakie choroba w swoim następstwie spowodowała:

– na finiszu OBO – padł Park Zacisze, bo planów nie udało się wykonać (wysłanie SMSów z bazy okazało się mało skuteczne)

– tyły z życiu zawodowym, społecznym, politycznym – ciężko dopilnować wszystkich spraw dysponując stale spadającą mocą.

– sprawy towarzyskie i rodzinne wymagają solidnego odbudowania.

– czeka szereg zmian, bo borelioza jak mówią lekarze jeszcze nikogo nie zabiła, ale spowodowane nią schorzenia już niejednego skutecznie wyeliminowały.

Na podsumowanie tematu to jeszcze nie czas, ale trzeba mieć świadomość, że od niego się nie ucieknie – a w moim przypadku, osobiście doświadczonego – będę nad sprawą musiał sporo popracować.

Najgorsze w pobycie w szpitalu (po tym jak się już człowiek podleczy) jest to, że jest się zamkniętym w szpitalu zakaźnym (choć borelioza z człowieka na człowieka się ot tak, nie przenosi – kawałek od domu, z odwiedzinami nie tak łatwo (nie ma ku temu warunków).

Dowiedziałem się ile osób choruje na boreliozę (sporo znanych) i tego, że maj jest miesiącem Świadomości Boreliozy.

 

 

Ciekawe linki

https://choroby-zakazne.mp.pl/choroby/158905,borelioza-zlyme   dr hab. n. med. Ernest Kuchar Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM

https://www.medme.pl/artykuly/5-pytan-o-kleszcze,35074.html podstawy z zakresu boreliozy

https://ro.com.pl/na-warmii-i-mazurach-rosnie-liczba-zachorowan-na-kleszczowe-zapalenia-mozgu/01332851 – sytuacja z kleszczami w Olsztynie

 

 

 

Facebooktwitterlinkedinby feather
Facebooktwitterlinkedinby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *